Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Unikátní metoda operace křečových žil v Lékařském domě

Unikátní metoda operace křečových žil v Lékařském domě
MUDr. Jaroslav Kliment
Žádné recenze
MUDr. Jaroslav Kliment je atestovaným cévním chirurgem. Je členem řady odborných lékařských společností. V oblasti cévní chirurgie se řadí k předním odborníkům u nás.
Vytvořeno: 16. 1. 2012 · Aktualizováno: 26. 10. 2021
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

MUDr. Jaroslav Kliment je v současné době jedním z mála lékařů v České republice i v celé Evropě, který operuje křečové žíly nejšetrnější miniinvazivní metodou kombinované radiofrekvenční techniky s pomocí systému VNUS a Stylet jehly za kontroly ultrazvukem.

Jak vlastně vznikají křečové žíly?

Tak z větší části jsou dané geneticky a samozřejmě souvisí s civilizací. Jak civilizace postupuje, tak se méně pohybujeme. A když, tak výhradně po dvou, z čehož plynou tři základní civilizační choroby – křečové žíly, hemeroidy a ploché nohy.

Říkal jste, že hlavně jsou dány geneticky...

Ano. A je zajímavé, že až z osmdesáti procent se dědí po ženské linii, ale neplatí to absolutně. Někdy to může jednu generaci přeskočit. Ta dědičnost spočívá v tom, že jedna ze žilních stěn je méně cenná. Tedy že je tenčí, méně kvalitní a nemá zcela funkční chlopně. Aby mohla jít žilní krev směrem k srdci proti gravitaci, musí pomáhat chlopně, které při činnosti svalů fungují jako jednocestný ventil. Při žilní nedostatečnosti žilní chlopně nejsou schopny krev proti gravitaci udržet a ta se v žilách hromadí, tlačí na žilní stěnu a křečová žíla je na světě.

Prostějov, Olomoucký kraj
1. kolínské sanatorium s.r.o.
Kolín, Středočeský kraj
Brno, Jihomoravský kraj

Existuje nějaká prevence?

Jak jsem již řekl, je tato choroba daná především geneticky, ale samozřejmě jsou vnější faktory, které ji ovlivňují. Hlavní je životní styl. Zaměstnání, u kterého se převážně sedí nebo stojí, nemoc zhoršují. Dalším podstatným faktorem jsou vlivy farmakologické. Například ženská hormonální antikoncepce. Ta je většinou na bázi estrogenů a ty zhoršují žíly mílovými kroky. Člověk trpící touto chorobou nebo jejím dědičným zatížením by se měl vyvarovat všech odstranitelných vlivů. To znamená, vyvarovat se vyšší tělesné váhy a nepůsobit na nohy teplými procedurami.

Takže žádný „klid a nohy v teple“?

(smích) Ne, teplo vede k rozšíření žilních stěn, a tím k městnání krve v nich. Žíly chtějí pohyb. A když už sedět, tak nohy výš, pokud to společenský bonton dovoluje.

křečové žíly
Nemoc zhoršují také zaměstnání, u kterých se převážně stojí nebo sedí

Jaká je tedy nejrizikovější skupina pacientů?

Rozhodně ti s nadváhou, vyššího věku a ti, kteří mají sklony ke zvýšené srážlivosti krve. Ale základní prevence je nebýt nad váhovou normou a hýbat se.

Existuje i nějaká farmakologická prevence? Televize je plná reklam na přípravky proti křečovým žilám...

Ty fungují jako léčba příznaková, tedy léčí příznaky. Většinou se jedná o léky proti otokům nebo křečím, nebo přípravky, které vzbuzují pocit příjemného chladu. Ale nejlepší z těch nechirurgických možností léčby je stlačení nohou. Bandáží, nebo punčochami. Tato jednoduchá pomůcka dokáže minimalizovat kožní a barevné změny a progresi křečových žil.

Mluvil jste o příznakové léčbě, jaká je léčba příčin?

Příčině křečových žil se odborně říká chronická žilní nedostatečnost a jediná léčba je léčba chirurgická, tedy odstranění zdroje nedostatečnosti.

Jaké jsou metody?

V dnešní době existují na trhu tři hlavní metody odstranění křečových žil. Klasická, tedy vytrhnutí hlavního žilního kmene od kotníku k tříslům nebo od kotníku do podkolení. Při tom vznikne v podkoží tunel asi na tloušťku prstu zčásti vyplněný krví. Při tom vytržení nejsou ošetřeny žilní větve, takže i když se snažíme po operaci nohu držet v kompresi, žilní větve mohou růst dál. Je to ověřená metoda, v Česku se provádí již několik desítek let s dobrým efektem, ale statisticky, kdy se hodnotí její úspěšnost, tak do pěti let po klasické metodě je minimální návratnost 15 a více procent. To znamená, že asi každý pátý pacient nebo pacientka se do 5 let od operace vrací s obdobnými potížemi. Genetiku prostě neovlivníme. Při laserové metodě se žíla nevytrhává, ale pomocí vysoké teploty laseru se řízeně ucpe. Při téhle metodě je návratnost asi deset procent, protože organismus dokáže ucpání rozpustit a žílu znovu zprůchodnit. Na nejvyšším stupni výsledků je pak takzvaná radiofrekvenční ablace. To se do hlavních žilních kmenů zasune sonda, ta za pomoci komprese vyžene veškerou krev a radiofrekvenčním vlněním ohřeje vnitřní stěny žíly tak, že je vlastně v celém rozsahu svaří. Jako kdybyste měli na začátku trubici a na konci jen provázek. Zároveň to svaří i všechny vstupující větve. Tato metoda nedělá modřiny, ihned uzavírá vedlejší větve, takže bezprostředně zabraňuje návratnosti. Ale ani tahle metoda genetiku neobelstí, takže návratnost je zhruba tři až čtyři procenta.

To je čtyřikrát méně než u klasické metody...

Ano. Neexistuje žádná technologie, která by byla stoprocentně bez návratnosti. Tato metoda radiofrekvenční ablace je na vrcholku lékařské vědy a navíc, oproti laseru, který má sedm set stupňů Celsia, radiofrekvenční ablace používá pouze sto dvaceti stupňů, tedy z chirurgického hlediska velmi nízkou teplotu, která organismus tolik nezatěžuje.

varixy
Výskyt křečových žil je dán především geneticky

Kde jste se tuto metodu naučil?

Před několika lety v Anglii. Byl jsem jediný z České republiky a v Evropě jsme byli dva. Od začátku jsem ji dělal zde v Lékařském domě a také na mém domovském pracovišti v nemocnici Příbram. Dnes už dělám hlavně ty nejkomplikovanější případy, protože mám nejvíce zkušeností a nejdelší praxi. Mým cílem bylo tuto metodu co nejvíce rozšířit.

A slavíte úspěchy...

Pravda je, že výsledky jsou mnohonásobně lepší než u klasické metody nebo laseru.

Lze u pacientů určit, která z vyjmenovaných metod je pro ně nejvhodnější?

Záleží na chirurgovi, jak kterou metodu umí a na co si troufne u toho kterého pacienta. Obecně ale platí, že touto supertechnologií lze odoperovat jakéhokoliv pacienta.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.