Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Kontrolujte znaménka: Co vše ovlivňuje vznik melanomu?

Kontrolujte znaménka: Co vše ovlivňuje vznik melanomu?
Tato soukromá klinika nabízí širokou škálu estetických plastických operací. Své pracoviště má v Praze, Brně a Liberci. Postará se o vás špičkový tým odborníků.
Vytvořeno: 7. 3. 2019 · Aktualizováno: 17. 8. 2021

Až se nám vrátí slunce, mějte na paměti řádnou ochranu kůže pro vás i vaše děti. Věděli jste, že pro vznik melanomu je rizikové opakované spálení kůže v dětství. Vše o ochraně, vyšetření a prevence vzniku melanomu.

Opakované spálení kůže v dětství zvyšuje riziko vzniku melanomu

Pleť pod slunečními paprsky sice krásně zezlátne, ale kamarádka s nimi není. věděli jste například, že spálení si kůže pamatuje i několik desítek let?

„Ano, kůže má paměť," potvrzuje dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic a varuje, že největší množství celoživotní dávky UV záření přijmeme v dětství.

„Je to 60 až 80 %, a proto je nesmírně důležité děti chránit před sluncem. Bohužel na kůži po spálení nemusíme zpočátku, kromě zarudnutí a loupání, nic pozorovat, ale poškození DNA kožních buněk, ke kterému dojde, se projeví později. Vznikají solární keratózy, bradavice, pigmentace, urychluje se stárnutí kůže a může dojít i ke vzniku kožní rakoviny. Pro vznik melanomu je hlavním rizikovým faktorem právě opakované spálení kůže v dětství."

Proto by se do 6 měsíců života vaše ratolesti měly úplně vyhýbat přímému slunění. Nejsou pro ně, vzhledem k citlivé pokožce, vhodné ani fotoprotektivní krémy. Do 3 let zvolte kvalitní minerální faktor a od 3 let můžete použít i chemický sunscreen pro dětskou pokožku.

Znaménko je třeba kontrolovat pravidelně
Kontrola znamének by měla být pravidelná. Jen tak se předejde možnému riziku vzniku melanomu.

Co dělat při prvních jarních slunečních paprscích?

Podle doktorky Mansfeldové je důležité začít brzy s vhodnou fotoprotekcí, protože už na prvním jarním slunci se můžete spálit.

Fotoprotektivní přípravek volte podle kožního fototypu – tedy čím světlejší typ kůže, tím vyšší faktor – a také podle typu kůže (mastnější, citlivá apod.). Ideálně si přípravek kupujte v lékárně, nikoliv v drogerii. Doporučujeme zahájit ochranu faktorem SPF 50, u tmavých fototypů lze přistoupit i na SPF 30. Nicméně pod SPF 20 je to už nedostatečná ochrana.

„V současnosti je kladen důraz i na komplexní foto-protekci, což znamená, že doporučujeme 3-4 týdny před sluneční sezonou užívat vnitřně preparáty s betakarotenem, vitamínem C a E, extrakty zeleného čaje, které brání spálení kůže, alergiím na slunce a umožní i kosmeticky lepší opálení. Důležitá je dostatečná hydratace kůže – příjem tekutin a kvalitní hydratující krémy," vypočítává dermatoložka.

Pozor na znaménka

Znaménka není radno podceňovat, zvlášť když se rádi sluníte. Pigmentové znaménko se totiž účinkem UV záření může začít měnit.

„Může dojít k poškození DNA kožních buněk a ke vzniku volných radikálů, což následně vede ke kožním nádorům, zejména k nebezpečnému kožnímu melanomu," varuje Lucia Mansfeldová.

Doporučuje proto více chránit svou kůži na slunci lidem, kteří mají mnohočetná znaménka nebo se v jejich rodině vyskytla rakovina kůže.

Jaká je správná ochrana kůže?

Znaménka chraňte dostatečným množstvím fotoprotektivního krému s nejvyšším faktorem SPF 50. Chemický ochranný krém naneste půl hodinu před sluněním a během dne aplikaci několikrát opakujte, protože dochází k odstranění krému pocením, vodou, otíráním ručníkem atp. Minerální filtr, který většinou zanechává bílý film, účinkuje hned po natření. Je vhodnější pro děti, osoby s citlivou kůži nebo pro alergiky.

Vznik melanomu může podpořit přílišné opalování
Vyšetření znamének dermatoskopem.

Vyšetření znaménka

Zhoubný kožní nádor melanom může vzniknout z již existujícího mateřského znaménka, ale i na kůži, kde předtím nic nebylo, tzv. de novo. Proto byste si měli nechat vyšetřit i nově vzniklá a zejména rychle rostoucí znaménka.

„Vždy je třeba zpozornět, když dojde ke změně tvaru, barvy či velikosti znaménka. Také ale v případě svědění, krvácení, bolestivosti, rychlého růstu nebo poranění névu. Více riziková jsou asymetrická, nepravidelná znaménka, větší než 5 mm, mnohobarevná (tj. kromě hnědé barvy obsahují i růžovou, modrou, šedou), nebo ta, která se rychle mění," vysvětluje varovné signály dermatoložka.

A co především: Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu znamének alespoň jednou ročně, kdy ta riziková kožní lékař preventivně odstraní.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.