Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Vbeam: laser účinný na žilky, oheň a rosaceu, vhodný i pro nejmenší děti

Vbeam: laser účinný na žilky, oheň a rosaceu, vhodný i pro nejmenší děti
Vystudovala jsem českou filologii pro editory. Věnuji se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímám se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Vytvořeno: 20. 9. 2016 · Aktualizováno: 1. 9. 2021
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

K nejčastějším kožním problémům způsobených rozšířením nebo zmnožením cévek v kůži patří růžovka (rosacea), rozšířené žilky v obličeji nebo na nohou (teleangiektasie), hemangiomy, angiomy, pavoučky (naevus araneus), ohně (naevus flammeus) a další. Řešení nabízí laser Vbeam, o kterém jsme si povídali s MUDr. Sabinou Sellner Ph.D.

Paní doktorko, proč právě Vbeam?

Cévní laser Vbeam dosahuje v oblasti dermatologie mimořádných výsledků. Je to výkonný pulzní barvivový laser s dynamickým chlazením, který vyniká vysokou efektivitou, výjimečnou bezpečností a současně šetrností k postiženým oblastem. Jedinečná je i rozsáhlá škála kožních onemocnění po celém těle, která se dají s jeho pomocí řešit. Běžně se jím ošetřují rozšířené žilky v obličeji nebo na nohou, projevy rosacey v obličeji, hemangiomy, ohně, červené jizvy například po akné, strie, virové bradavice, apod.

Co mě čeká před ošetřením?

Vlastnímu zákroku předchází odborná konzultace s lékařem, který navrhne a upřesní celý postup ošetření i následnou domácí péči. Ještě před započetím samotného ošetření se klientovi nasadí speciální brýle nebo krytky na oči, aby se zamezilo případné hrozbě poškození zraku. Poté se začíná s prováděním samotného ošetření.

Jak ošetření cévním laserem probíhá? Je to bolestivé?

Při zákroku směřuje laserový paprsek na kůži pacienta jednou z koncovek na vodícím kabelu přístroje. Parametry laserového paprsku umožnují cílenou reakci jen s červeným krevním barvivem, díky němuž se cévka pomocí tepla zkoaguluje (=zataví se), a pak se postupně vstřebá.

Bolestivost při zákroku je skutečně minimální. Po dopadu laserového pulzu pacient cítí spíše nepatrné štípnutí či jakési šlehnutí gumičkou. Pokud se ošetřuje místo přímo v obličeji, může pacient v průběhu zákroku vnímat i záblesk světla, který je však s použitím brýlí nebo krytek na oči zcela neškodný.

Jak dlouho ošetření trvá? Kdy uvidím výsledek?

Celková doba ošetření se odvíjí zejména od rozsahu postižené oblasti. Jedno sezení však nejčastěji trvá v rozmezí 10 až 20 minut. Ošetření cévním laserem Vbeam může probíhat opakovaně nebo se uskutečnit pouze jednorázově. Samotný výsledek a počet ošetření se vždy odvíjí od konkrétních potíží pacienta, od jeho požadavků, věku, lokality problému i od typu kůže.

MUDr. Sabina Sellner Ph.D.
MUDr. Sabina Sellner Ph.D.

Co se děje na kůži bezprostředně po ošetření cévním laserem?

Krátce po ošetření Vbeamem většinou kůže v místě dopadu laserových paprsků ztmavne. Mívá barvu růžovou, červenou, červeno-fialovou až modro-černou, připomíná v podstatě modřinu. Přibližně 1 hodinu po zákroku pacienti také často pociťují mírné pálení v laserem ošetřeném místě, proto jim doporučujeme chladit danou oblast a následně ji také mazat hojivým krémem (např. Bepanthene).

Druhý den po zákroku se může v ošetřené oblasti objevit otok, a to zejména tehdy, pokud bylo cévním laserem ošetřeno místo v blízkosti očí. Přibližně po 7 až 14 dnech od provedení ošetření se však modřiny i otoky zcela vstřebají a ošetřené místo vybledne.

Ošetření cévním laserem je ambulantní?

Ošetření cévním laserem Vbeam se ve většině případů provádí ambulantně, tudíž po zákroku není nutná pracovní neschopnost. Je ale potřeba počítat s tím, že ošetřená místa mají hodně tmavou barvu. Celkový výsledek ošetření lze hodnotit zhruba po 6 týdnech.

Pro dobrý výsledek ošetření je určitě důležitá správná domácí péče. Jak má probíhat?

Máte pravdu, po zákroku musí pacienti o laserem ošetřené místo důkladně pečovat. Danou oblast je zapotřebí promazávat hojivým krémem (např. Bepanthene) a přípravky s heparinem. Lékař by měl následnou péči každému pacientovi ještě raději upřesnit. Nejméně po dobu 1-2 dnů po ošetření cévním laserem Vbeam (pokud lékař nestanoví jinak) by se měl pacient rovněž zdržet větší fyzické námahy a neměl by navštěvovat saunu. Kožní povrch není po ošetření porušen, ale kůže je křehká, náchylná k odření. Doporučuji jen krátké osprchování či opatrné omytí a hlavně velmi šetrné osušení ošetřeného místa.

Ošetření laserem se obvykle doporučuje v podzimní či zimní měsíce, proč?

Pacient by neměl po dobu nejméně 6 týdnů od podstoupení laserového ošetření Vbeamem vystavovat slunci ani soláriu ošetřenou oblast v obličeji či na těle a na laserem ošetřenou oblast by měl používat přípravky s vysokým UV faktorem (SPF 50+). Z tohoto důvodu je laserové ošetření v chladnějších měsících roku, kdy intenzita slunečního záření není tak vysoká, vhodnější.

Ráda bych dodala že je velmi důležité, aby pacient byl zodpovědný a dodržoval všechna nařízení a doporučení lékaře a při jakýchkoli obtížích se co nejdřív dostavil na kontrolu.

Kdy ošetření není možné? Mohou se objevit nějaké komplikace?

Pokud jde o možná rizika spojená s ošetřením Vbeamem, pacient by měl lékaře určitě ještě před provedením zákroku informovat o tom, že užívá léky na ředění krve nebo že se léčí s epilepsií. Zákrok pak není vhodné provádět na opálené kůži, jelikož se tím zvyšuje riziko možných komplikací.

laser
Ukázka kombinovaného ošetření cévním laserem Vbeam (k problednutí následků akné ve formě červených fleků a jizviček po akné) a CO2 laseru (pro bodovité vybroušení kůže, v místě odpařených teček se tvoří nová kůže a povrch pokožky se vyhlazuje)

Ošetření cévním laserem Vbeam se neprovádí na místech s probíhajícím akutním onemocněním pokožky nebo v oblasti, kde během posledního týdne takové onemocnění probíhalo (opar, ekzémy apod.). Ve výjimečných případech se může v oblasti ošetřené laserem objevit hyper- nebo hypopigmentace a u citlivějších partií může hojení probíhat skrz povrchové stroupky.

Existuje nějaká jiná, stejně účinná, alternativa k ošetření tímto laserem?

Srovnání s jiným ošetřením se stejným efektem prakticky není možné. Cévní laser Vbeam je opravdu jedinečný. Aktuálně představuje nejmodernější a nejšetrnější přístroj řešící danou problematiku, kterým lze ošetřovat i velmi malé děti, a to již od 3 měsíců věku.

Je ošetření tímto laserem běžne dostupné?

Nikoli. Ošetření laserem Vbeam je zatím možné jen na několika vybraných soukromých pracovištích, nikoli ve státních nemocnicích. Ošetření není hrazeno ze zdravotního pojištění.

Děkujeme za rozhovor!

Esthetic Medical
Praha, Praha (kraj)
Praha, Praha (kraj)
Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.