Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Jizvu nikdy neodstraníš…

Jizvu nikdy neodstraníš…
MUDr. David Tomášek
Atestovaný plast. chirurg s více než 25letou zkušeností v oboru estet. plast. chirurgie. Je specialistou i na řešení poporodních traumat rodidel (pracoval i na gynekologicko-porodnickém odd. ÚPMD).
Vytvořeno: 17. 10. 2006 · Aktualizováno: 24. 10. 2022
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Ale dá se říci, že mnohými prostředky se její viditelnost dá ovlivnit. Jizva vzniká porušením kontinuity kůže ve všech nebo jen určité anatomické vrstvy. Tak například pojem strie, chceme-li v češtině pajizévka, vzniká prasknutím napjaté spodní vrstvy kůže.

Jak vznikají strie?

Například v těhotenství nabývá obsah dutiny břišní plodem v děloze, kůže se napíná a většinou v posledních týdnech těhotenství praská tato koriální vrstva kůže. Praskliny se mohou nalévat krví, ale většinou nekrvácejí. To je maximální projev strií. Po porodu a návratu kůže do původního tahu dochází k tomu, že v místech prasklin je kůže slabší, jako pružina se stáhne a naopak pajizévky - strie po té vystupují nad okolí kůže a působí dojmem takzvané hypertrofické čili nadbytečné jizvy. Tyto strie prakticky nelze odstranit, protože se jedná o pravou jizvu jen s tím rozdílem, že není porušená povrchní „epidermální“ vrstva. Původ vzniku strií je celkově ještě neprobádán, neboť se stává, že strie vznikají i při překotném hubnutí a princip vzniku takových to strií ještě zcela vysvětlen není. V každém případě vždy se jedná o jakousi poruchu ve vrstvách kůže, avšak výsledek je vždy stejný. Nemít pajizévky znamená být předem na ně připravený. Čili nejvýznamnější je prevence. Každý by měl kvalitu své kůže znát, například po té, jak se v dětství hojil, jaký má typ kůže, zda mastnou či suchou, a měl by si ji i sám ošetřovat.

Největší problémy se striemi vznikají u žen v počátku růstu prsů a prakticky v celém jeho průběhu, po té v době kolem 15. – 19. roku života mladé dívky, kdy se její tvary začínají zaoblovat. Samozřejmě s prudkými výkyvy váhy kůže též ve formě strií praská u kohokoliv. U mužů či chlapců se též objevují strie v souvislosti se zráním v dospělého jedince s náhlým růstem muskulatury (svaloviny). I při neodborném překotném posilování vznikají strie. V současné době se doporučují tzv. protistriové krémy, které jsou sice velice nákladné, ale stojí za to, neboť pokud strie vznikne, už se nikdy úplně neodstraní. Důležité je však nepřestávat a mít rizikové krajiny neustále pod vlivem tohoto krému. Vzniklá strie už se moc léčit nedá, neboť souvislost kůže je již poškozena a jizva bude více či méně celý život patrná.

Jak strie a jizvy odstranit?

Existuje mnoho postupů a doporučení k tomu jak jizvy „odstraňovat“. Jedná se spíše o ovlivnění barvy strie vůči okolí či jakési zpevnění povrchní té nepoškozené epidermální vrstvy kůže, aby se co nejvíce podobala té příslušné okolní kůži. Pevnost kůže v místě strie je už vždy ovlivněna. Jediná, řekněme řádná terapie, je chirurgické odstranění strie, ale to je pak tzv. „šlápnutí z bláta do louže“ a po nepevné strii vzniká sice jizva pevnější, neboť jsou sešity pevné okraje zdravé kůry kůže k sobě, ale vždy je to jizva. O výsledku chirurgického výkonu, tedy jak se jizva zahojí, nikdy nevíme moc dopředu. Vždy však nekvalitní kůže se striemi napovídá, že i hojení po chirurgickém výkonu, tedy i po odstranění strie „nožem“, nemusí mít přesvědčivý výsledek. Navíc strie vznikají v řadách vedla sebe a nelze proto provést odstranění všech strií najednou.

Pravá jizva je artefakt na těle vzniklý nějakým poškozením kůže zevně, tedy úrazem, po chirurgickém výkonu, ale také i po zánětlivém onemocnění (například akné). Nejhorším typem jizev jsou jizvy po popálení, či poleptání, ale někdy i po špatně se hojícím akné. Všechno je relativní, a tak i malá jizvička třeba na obličeji může některému jedinci činit tak veliké psychické obtíže, které předčí někdy veliký handicap vzniklý jizvou třeba na celé končetině u psychicky pevného jedince.

jizva
Existuje více způsobů jak zlepšit vzhled jizvy
FORMOSITAS - Klinika estetické medicíny, s.r.o.
Žádné recenze
Praha, Praha (kraj)
České Budějovice, Jihočeský kraj
Brno, Jihomoravský kraj

Prevence vzniku jizev

Obecně je důležitá prevence vzniku jizev. Předně si dávat pozor, aby nedocházelo k úrazům, nebo preventivně, zvláště na kůži obličeje, pečovat o kůži, ale i v nějakém bodě méně kvalitní, doplňovat nedostatky kůže třeba zvýšenou péčí krémováním, masážemi a podobně. Dále dojde-li již k té situaci, že k poranění kůže došlo, doporučuje se zvýšená pooperační péče o vzniklou jizvu. Každá zahojená jizva znamená pevné kožní spojení zhruba po 2-4 týdnech od operace. V této době se mají jizvy masírovat ve smyslu tlakových masáží a to nikoliv nějakým způsobem mnout jizvu, ale jen prostě asi 20 sekund na každém místě jen tlačit. Tento prostý tlak, laicky řečeno jednak vytlačí odkysličenou krev z jizvy, kde je jen malý kapilární krevní oběh a dovolí tak vstupu čerstvé, okysličení krve, ale masáž též působí mechanicky tak, že doslova a do písmene oplošťuje jizvu, aby nevystupovala nad okolní zdravou kůži a nedocházelo ke vzniku tzv. hypertrofické jizvy.

Tlakové masáže jsou velmi obtěžujícím postupem, neboť ač nezabírají moc času, je nutno je provádět pravidelně minimálně každý den. Ke zvýšení intensity „tlaku“, respektive bránění nadbytečnému tvoření jizvy nad okolí kůže, lze využívat různých tlakových plotének, jako jsou například silikonové ploténky (Topigel, Silkal) nebo silikonových mastí. Úplné maximum pooperační péče je používání kompresivní bandáže, čili prádla, které tlakem a formou svého tvaru vede nejen ke kompresi jizev, ale i k například formování postavy. Tak například používají se speciální elastické podprsenky, které tím, že drží prsy na správném místě, tlačí i na zhojené jizvy po plastické operaci prsů, nebo se kompresivní bandáž používá po liposukcích ke správnému formování těla. Též těsně po porodu je velmi vhodná speciální kompresivní bandáž na břicho, která napomáhá nejen k prevenci vzniku nových strií, ale hlavně zpevňuje chabou svalovou břišní stěnu a tak je čerstvá maminka schopna lepšího pohybu. Na tuto problematiku u nás porodníci bohužel zatím vůbec nemyslí.

jizva
Důležitá je prevence vzniku jizev

Jednou z nejmodernějších snah o omezení patrnosti jizvy na těle je využití laserového paprsku na úrovni červeného až infračerveného paprsku. Osvěcování takzvaným biostimulačním laserem vede k urychlení hojení jizev, odbarvování, respektive ke zmenšení zarudnutí jizvy, ale hlavně k oplošťování nadbytečných jizev - odstranění jizev laserem.

Na závěr je na místě připomenout pojem jizva keloidní. Jedná se o nemoc kůže, respektive patologickou reakci hojení, kdy se vytváří v místě jizvy mohutné nahromadění vaziva a vznikají až bizardní tvary jizev až květákovitého tvaru. Bohužel jednoduché odstranění těchto keloidních jizev není řešením, neboť tato „nemoc“ může po operaci vzniknout opět. Velice často bývá hypertrofická, čili nadbytečná jizva zaměňována za jizvu keloidní. O jaký problém se jedná by měl zhodnotit specialista v oboru dermatologie.

Závěrem nutno říci jen jediné: buďme opatrní na jakékoliv poškození povrchu našeho těla, neboť ZANECHÁVÁ VŽDY VÍCE ČI MÉNĚ PATRNOU JIZVU.

Autor: MUDr. David TOMÁŠEK,

Centrum estetické plastické chirurgie.Antala Staška 8014046, Praha 4 , Krč

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.