Pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny na pokožce jsou malé nebo větší skvrny tvořené kožním barvivem – melaninem. Většinou se jedná o neškodné kožní změny, působí však neesteticky. Příčinou vzniku jsou genetické dispozice, jejich vznik ovlivňují hormonální změny, užívání antikoncepce a některých léků, používání kosmetiky s obsahem látek s fotosenzibilačním účinkem, některá onemocnění, ale i přibývající věk. Ve větší míře se objevují na pokožce často vystavované slunci.

pigmentove skvrny piha ruka Poruchy v pigmentaci kůže patří k častým a obtížně řešitelným kožním problémům. Projevují se různě, jako drobné i větší pihy, hnědé skvrny, znaménka, ale může se objevit i zhoubný kožní nádor melanom. Proto je důležité pigmentovou skvrnu nejprve pomocí speciálního přístroje – dermatoskopu – důkladně diagnostikovat, posoudit a vyloučit všechna rizika.

Pigmentové skvrny se dají odstranit nebo zjemnit různými kosmetickými i lékařskými zákroky, často kombinací různých metod a dodržováním preventivních opatření. Vhodné je používání bělicích krémů, účinné je mikrojehličkování (Microneedling), chemický peeling, galvanoterapie, resurfacing, ošetření pokožky intenzivním pulsním světlem a laserovou terapií.

Aktualizováno: 27.3.2013