Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Hojení a rekonvalescence po zvětšení prsou

Hojení a rekonvalescence po zvětšení prsou
Atestovaný plastický chirurg MUDr. Martin Chorvát se zaměřuje na operace plastické chirurgie, chirurgie ruky a estetické chirurgie. Věnuje se také rekonstrukční chirurgii.
Vytvořeno: 15. 2. 2019 · Aktualizováno: 20. 5. 2022

Jak správně pečovat o jizvy po augmentaci? Jaká jsou doporučení pro rekonvalescenci po plastice prsou a co po zvětšení prsou rozhodně nedělat? Speciál s MUDr. Martinem Chorvátem o hojení a rekonvalescenci po zvětšení prsou.

Má umístění řezu vliv na délku hojení po zvětšení prsou?

Umístění řezu a způsob vložení implantátu při augmentaci prsů nemá vliv na délku hojení po operaci. Používají se tři přístupy incizí (řezů) pro zvětšení prsu silikonovými implantáty:

  • Řez v podprsní rýze: operatéry nejčastěji používaný operační přístup pro vložení prsních implantátů. Je volbou číslo jedna, protože je nejbezpečnější, nejpřehlednější a bez vlivu na prsní žlázu a mlékovody, tedy vhodný i pro ženy, které v budoucnu plánují těhotenství a kojení. Jizva je dobře skrytá v podprsní rýze.
  • Řez kolem prsního dvorce: využívá se u žen, které si přejí co nejvíce ukrýt jizvu do barevného rozhraní dvorec-kůže, nechtějí mít jizvu v podprsní rýze nebo v podpaží. Volba číslo dvě pro augmentaci. Oproti přístupu přes podprsní rýhu je zde pracnější preparace, která závisí na výchozí velikosti prsů, je zde riziko kontaminace operační rány, resp. kapsuly pro implantát a také riziko infikování samotného implantátu běžnou florou mléčné žlázy (duktů dvorce a bradavky).
  • Řez umístěný do oblasti podpaží: nejnáročnější přístup, těžká preparace a nízká přehlednost. Jizva viditelná v oblasti podpaží při zvednutých pažích (např. v létě v MHD). V případě pooperačních komplikací, např. krvácení či rotace implantátu, těžká operační revize. V případě nutnosti reoperace, vyjmutí či výměny implantátu je nutno zvolit přístup přes prsní rýhu, nelze přes axilu.

Jak velká jizva je běžná a jak dlouho se jizva hojí?

Velikost jizvy začíná na cca 3,5 cm s použitím kellerfunel rukávu (u zn. Motiva, Polytech), při vkládání přes podprsní rýhu. Délka hojení jizvy je stejná jako standardní doba hojení kůže - cca 10 dní (max. 14 dní).

Jaký vliv má umístění implantátu na délku hojení?

Fungování v běžném životě je u všech třech přístupů zcela shodné (s výjimkou vlivu na kojení - u přístupu přes dvorec může dojít k narušení mlékovodů, u dalších dvou metod to nehrozí), rozdíl je ale u umístění implantátu.

Rozpoznáváme dva základní typy: pod sval m. pectoralis a nebo pod žlázu a nad sval, tvz. subglandulárně. Ani jeden způsob uložení implantátu nemá vliv na případné kojení. Moderní je umístění implantátu pod sval částečně pro prevenci vzniku kapsulární kontraktury. Sval lépe kryje implantát, nad kterým je pak dostatek tkáně a sval nad implantátem také pomáhá zvětšit objem prsu. U žen, které se profesionálně věnují fitness, je vhodnější umístění implantátu pod žlázu a nad sval nebo pod sval s vysokým odpojením svalu z důvodu prevence vzniku animační deformity.

Augmentace
Implantát je možné umístit pod sval nebo pod žlázu

Má na průběh hojení operační rány vliv použitý šicí materiál?

Ideální uzávěr rány po augmentaci je ve třech vrstvách: 1. vrstva je vstřebatelný materiál č. 2/0 (pevné vlákno), kterým se pokračujícím stehem vyšije, resp. zpevní podprsní rýha, aby implantát tzv. nepadal níže, kam nechceme. Poté se šije podkožní vrstva - některé kliniky používají vstřebatelný materiál č. 3/0 nebo 4/0. I ten se však časem rozpadne a vstřebá, ale je pletený a více náchylný k infikování, neboť u něj probíhá fyzikální jev vzlínavost, takže po něm může „cestovat" infekce do operační rány.

Poslední vrstva kůže se šije vstřebatelným monofilním (nepleteným) vláknem zn. např. Monocryl, (další Kaprsoyn, Monosyn) – je to materiál hypoalergenní, vlákno se časem samo vstřebá. Na většině privátních estetických pracovištích se tímto šicím materiálem šije i vrstva 2., tedy již zmiňované podkoží, protože zde pak odpadá problém se vzlínavostí a risk přestupu infekce do rány. Materiál je nedráždivý, pevný, uzel dobře drží, nerozvazuje se.

Jak se řeší problém, kdy pacientka má alergickou reakci na použitý šicí materiál?

Při alergické reakci na šicí materiál je vhodná časná extrakce materiálu a resutura jiným materiálem. Že něco není v pořádku a dochází k alergické reakci, se neprojeví okamžitě, nejdříve tak 5.-7. den po operaci, kdy začíná materiál /vlákno/ uzlíky fistulovat, prodírat se skrz kůži na povrch. V tu chvíli se může kolem stehu objevit zarudnutí, hnis. Pokud k tomu dojde, je vhodné materiál časně odstranit, ránu řádně desinfikovat a provést resuturu (opětovné sešití) jiným materiálem.

Není neobvyklé, když k takové reakci dojde i za daleko delší čas, třeba 1-1,5 měsíce! Postup je pak stejný, rána je prakticky zhojená, ale v místech podkožního stehu se objeví fistulace - laicky řečeno vyhnisávání stehů.

Ideálně tedy předcházet této komplikaci šitím ran hypoalergenním a osvědčeným materiálem. Pokud pacientka měla již dříve reakci na nějaký šicí materiál, je vhodné, aby na to nezapomněla svého plast. chirurga upozornit, aby příp. mohl zvolit jiný šicí materiál již dopředu.

Vliv samotné pacientky na délku hojení po augmentaci prsou

Ovlivňuje délku hojení i věk pacientky, která podstupuje augmentaci? Je nějaká ideální věková hranice, kdy podstoupit zvětšení prsou právě kvůli lepšímu hojení?

Věk pacientky nemá zásadní vliv na průběh hojení po augmentaci. Obecně mladší organizmus se hojí rychleji a lépe. Rychleji zde dochází k odeznění otoku. Ale vliv mají i další komorbidity, jako např. celkový zdravotní stav, kouření, cukrovka nebo další systémové nemoci, při kterých je poškozená novotvorba vaziva, kožní onemocnění, aj.

Když je pacientka zdravá a v dobré kondici, i v 50 či 60 letech není problém ji operovat a zhojí se stejně jako mladý organizmus. A z opačného konce, augmentaci prsů není možné provést před dosažením plnoletosti, tedy dolní hranice pro provedení estetické operace prsů je 18 let.

Pooperační režim: spánek, aktivity, práce

Jaký pooperační režim je potřeba dodržet pro dobré hojení po augmentaci? Na co si dát pozor? Jaký vliv má na hojení a výsledek operace pooperační podprsenka?

Po operaci je nezbytné nošení speciálního kompresního prádla (podprsenky, příp. elastického pásu), které pomáhá ke stabilizaci prsou, resp. prsních implantátů, urychluje odeznění otoku, zmírňuje bolesti a přispívá tak celkově k rychlejšímu zhojení a i lepšímu komfortu pacientky. Kompresivní podprsenka prsa stabilizuje, spolu s užitím tzv. prsního pásu v oblasti dekoltu zabraňuje posunu implantátů do horní polohy nebo aby implantáty měnily pozici (rotovaly). Já osobně mám výbornou zkušenost s prádlem českého výrobce, firmy Lipoelastic.

Poprvé pooperační podprsenku pacientka dostane po operaci hned na operačním sále, pak ji v prvních 6-8 týdnech musí nosit nonstop, tedy i na spaní, maximálně ji sundá na pár minut na sprchování cca 2.-3. pooperační den. Po uplynutí prvních 8 týdnů je vhodné v nošení kompresního prádla pokračovat při zátěžových aktivitách (lehká fyzická aktivita, běhání, kolo) u náročnějších aktivit není na škodu i déle.

Je vhodné, pokud si klientka pořídí alespoň dvě kompresní podprsenky, kvůli výměně a praní prádla, je to praktické. Je nutná správná velikost. Podprsenka by měla sedět pohodlně, ale ne volně, musí být pevná, aby vyvíjela správný tlak, kterým formuje prsa. Obvykle podprsenka menší o jednu velikost je ideální, přizpůsobí se. Nesmí ale nikde extrémně tlačit. Podprsenku je vhodné doplnit i o prsní pás, který tlačí implantáty dolů do podprsní rýhy.

Pooperační podprsenka
Elastická pooperační podprsenka s prsním pásem. (ilustrační foto)

Jak vypadají první dny po operaci?

První dny po operaci je potřeba dodržovat klidový režim, cca týden po operaci zcela klid, bez fyzické námahy, nezvedat těžká břemena, nesportovat. Spánek je možný pouze na zádech, později v pozici na boku, nelze na břiše.

Většina klientek si stěžuje na bolesti zad mezi lopatkami, které jsou výrazné a postupně ustupují, v průměru trvají cca 3-5 dní. 

Kdy se může pacientka vrátit k běžným aktivitám a sportu?

K běžným denním činnostem se lze pozvolna vrátit cca 7. pooperační den, ale u každé pacientky je to individuální. Každá má práh bolesti jinde, jinak zvládá tlak a bolest. Někomu může návrat k normálu trvat o pár dní déle, ale obykle to bývá týden po odeznění bolesti. Do zaměstnání je návrat možný dle povahy a náročnosti vykonávané práce. U lehké administrativní kancelářské práce je to možné cca od 10. dne po operaci, u manuální a fyz. náročnější profese je vhodné počkat 2-3 týdny. Je to individuální a je to věc, kterou by měla pacientka konzultovat se svým operatérem a rozhodně ji neuspěchat.

Ke sportovním aktivitám je možné se vrátit za cca 8 týdnů, tj. 2 měsíce po operaci, kdy se nosí pooperační podprsenka nonstop. Minimum je 6 týdnů. Ale u sportovních disciplín, kde jsou otřesy nebo hodně namáhané prsní svaly - fitness, lyžování, běhání, běžkování je vhodné na tuto zátěž používat kompresivní podprsenku déle, po zátěži ji vyměnit za běžnou.

Může jídelníček ovlivnit délku hojení?

Během rekonvalescence je vhodná strava bohatá na bílkoviny, které urychlují proces hojení a vyzrávání jizev. Oproti tomu je vhodné omezit příjem sacharidů, které mohou přispívat k rozvoji zánětu nebo kvasinkové infekce. Vhodná je strava bohatá na vitamíny skupiny B, C a zinek, které působí jako antioxidanty a mimo jiné urychlují zrání kolagenu v procesu hojení jizev. Hojení je možné podpořit i některými enzymatickými léky (např. Wobenzym). O jejich užívání je ale vždy vhodné se poradit s vaším lékařem.

Jak je to se sprchováním?

Prsa lze 3. den po operaci sprchovat čistou vodou bez mýdla proudem vody cca 1-2 minuty, přes náplasti. Ty pak nechat volně oschnout, příp. zlehka vyfénovat. Náplasti vydrží cca týden, pak se začnou samy odlepovat a svědit. Po sprchování a osušení lze náplast desinfikovat běžnou desinfekcí ve spreji (betadine, septonex, cutaspet, aj.). Prsa po sprchování lze lehce promazat běžným tělovým mlékem, vč. dvorců a bradavek, 1-2x denně zlehka tlakem promasírovat.

Péče o jizvy

Jak dlouho se hojí jizva a „sedá" implantát?

Hojení jizvy (tedy zacelení a zhojení operační rány) trvá obvykle 7-10 dní. Vyzrávání jizvy pak trvá několik měsíců až rok po operaci. Pro zlepšení vyzrávání jizev je vhodné jejich pravidelné promazávání, příp. silikonové náplasti, tlakové masáže, event. je možná laserová terapie.

Prsní implantát si tzv. sedá zhruba za 6 měsíců. To je v plastické chirurgii číslo, doba dosti univerzální - i mezi každou další operací má být min. odstup 6 měsíců. Po tuto dobu vyzrávají tkáně, opadá otok, navrací se citlivost a v případě augmentace si i sedá implantát.

Kdy je vhodné začít s tlakovými masážemi jizev?

Zhruba 14. den po operaci je vhodné začít s tlakovými masážemi jizev, které se provádí zatlačením bříška prstu na jizvu na cca 15 vteřin do zbělání jizvy a takhle postupovat v celé délce jizvy, ideálně s použitím krému. Nejvhodnější je vazelína, vepřové (nesolené) sádlo, měsíčková mast, bepanthenová mast, aj.

Je nutné jizvy přelepovat?

Po dobu jednoho roku od operace je potřeba jizvičky chránit před opálením na sluníčku (nebo v soláriu) - nosit plavky, používat opalovací krémy s faktorem 50+, příp. jizvičky přelepit náplastí.

Pro rychlejší zhojení jizviček je vhodné i střídání krému a silikonové náplasti, která může být na jizvě nalepená až na 17 hodin (na suché, odmaštěné kůži), během kterých vypuští přímo do jizvy oleje a tlakem masíruje jizvu, udržuje ideální vlhké prostředí a urychluje vyzrávání jizvy.

A co samotné masírování prsou?

Při promazávání prsou je vhodné je současně tlakem promasírovat, a to lehce z vnější i vnitřní strany, pak i přímo jemným tlakem promasírovat a do stran zatlačit na implantáty. Masáže nesmí být do pocitu bolesti. Jejich pravidelné provádění pomůže k tomu, aby si prsa s implantáty tzv. rychleji sedla.

augmentace
Prsa by se měla pravidelně promasírovávat

Chybná pooperační péče

A čím si pacientka může uškodit a prodloužit tak dobu hojení?

Pacientka si může uškodit především nedodržováním doporučeného klidového režimu:

  • sundavá kompresivní podprsenku (prvních 6-8 týdnů ji musí nosit nonstop), sportuje či jinak nadměrně a předčasně zatěžuje organizmus,
  • během doby rekonvalescence kouří,
  • požívá alkohol,
  • zvedá ruce nad úroveň hlavy,
  • spí na břiše,
  • odlepuje náplasti z jizev, čímž může zavést infekci k ráně, apod.

Komplikace v době hojení

Jaké nejčastější komplikace se objevují ve fázi hojení? Co je příčinou?

Ve fázi hojení se nejčastěji objevují tyto komplikace:

  • pooperační serom,
  • hematom,
  • fistulace stehů,
  • dehiscence (rozpad) rány,
  • infekce v ráně,
  • infekce implantátu,
  • resp. kapsuly,
  • zánět.

Nejčastější příčinou komplikací je nedostatečné zastavení krvácení (resp. hemostáza), v jejímž důsledku dojde k zánětu, rozpadu rány nebo vzniku seromu. Důležitá je tedy pečlivá hemostáza a tedy prevence vzniku hematomu, který se může v uzavřeném prostoru infikovat.

V některých případech může dojít k rozpadu operační rány. Jaké bývají nejčastější příčiny a jak se takový problém řeší?

Nejčastějšími příčinami rozpadu operační rány bývají:

  • nedodržení doporučeného klidového režimu,
  • sundavání náplastí,
  • neodborný zásah do ran,
  • přítomnost hematomu nebo seromu,
  • zánět prsu,
  • nadměrně velký implantát (tlakem může způsobit nekrózu kůže),
  • skrytá alergická reakce na šicí materiál na podkožní stehy (vicryl, polysorb) nebo i na kožní stehy (to je ale méně obvyklé, ale stává se to - materiál monocryl, kaprosyn, atd.),
  • kouření,
  • alkohol,
  • méněcennost tkáně či vaziva,
  • infekce v sutuře, aj.
augmentace
Lékař by vám měl zodpovědět veškeré vaše dotazy (ilustrační foto)

Lékaři nedoporučují podstupovat augmentaci prsou při menstruaci kvůli vyšší krvácivosti, ovlivňuje případný průběh menstruace i první dny hojení?

Názor na to, zda operovat v době, kdy žena menstruuje se různí. Udává se, že všechny typy tkání u ženy po dobu menstruace jsou více prokrvené, zavodněné a v tomto období je tedy i zvýšená krvácivost pacientky z tzv. naředění krve. Je tedy ideální, pokud žena podstupujicí plánovaný chirurgický výkon (zde estetickou operaci) v době operace a ve dnech těsně po ní nemenstruuje. I také z hlediska hygieny a komfortu.

Hrudník je po augmentaci bolestivý, oteklý, žena je ráda, že může být v klidovém režimu a odpočívat. Jde o estetický výkon, tedy plánovanou operaci a je tedy lépe najít termín mimo menstruaci, příp. začátek MS hormonální cestou posunout (po konzultaci s gynekologem). Plastický chirurg i operační tým jistě zvládne i operaci klientky, která má menstruaci, děje se tak běžně při urgentních případech, ale v případě, že se jedná o plánovaný výkon, je dobré „naplánovat" i menstruaci.

Kontroly po zvětšení prsou

Jak probíhají kontroly po zvětšení prsou?

První kontrolu má pacientka v první pooperační den, což bývá den dimise (odchodu do domácího ošetření) a v případě, že nemá žádné problémy, je přizvána k další kontrole za 14 dní, pak za 1 měsíc, 3 měsíce a 6 měsíců. V případě, že by měla jakékoli akutní problémy, zejména v prvních týdnech po operaci, je potřeba svého operatéra uvědomit bez odkladu a dostavit se na kontrolu i mimo plánované schéma kontrol.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.