Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Jak omladit obličej bez operace?

Jak omladit obličej bez operace?
prim. MUDr. Miroslava Pelechová
Primářka Ústavu lékařské kosmetiky (ULK) a jedna z našich předních odbornic v oblasti estetické medicíny. Díky své dlouholeté praxi je také vyhledávanou školitelkou lékařů pro ČR v aplikaci botulotoxinu typu A (Botox, Vistabel) a implantátů na bázi kyseliny hyaluronové.
Vytvořeno: 11. 12. 2017 · Aktualizováno: 10. 8. 2021

Kdy obličej skutečně začíná stárnout? Jak tomu lze zabránit? A vybrat invazivní nebo neinvazivní metody omlazení? Na otázky moderátorky rádia Český rozhlas 2 a dotazy posluchaček odpovídá prim. MUDr. Miroslava Pelechová.

Kdy můžeme na naší pleti pozorovat, že začíná skutečně stárnout?

Ženy si toho začínají všímat již po 35. roce. Zvláště po 30. roce je pleť už na první pohled unavenější a vystresovaná, a to co vidíme ráno v zrcadle, vypadá jinak než před 10 lety.

Proto se hranice, kdy o sebe začínáme pečovat, posouvá a začíná mnohem dříve. Kdy začít o pleť více pečovat poznáme tak, že pleť ztrácí rychleji hydrataci a stává se tedy povolenější, čemuž nepomáhá ani gravitace.

Dále také ubývá tukové lůžko, především v oblasti lícních kostí a nad nima, což se projevuje propady, které jsou po 35 roce viditelnější u štíhlých žen. I to je projev stárnutí.

Existuje řada cest, kterými můžeme proces stárnutí výrazně zpomalit. Pleť je díky vnějším vlivům prvním orgánem, na kterém se proces stárnutí objeví, o to více u žen a to i díky vlivům hormonálním, jako je pokles estrogenu, což se projevuje ztrátou hydratace, elastičnosti a rozložení pigmentu.

Tudíž je lepší nečekat až do této doby, ale začít se o pleť starat preventivně? 

Jednoznačně ano. Již mladší generace, které se starají o pleť, ten čas zastavují a je to po všech stránkách daleko snazší a jednodušší, než když se o ni začneme starat o 15 let později a snažíme se zvrátit proces stárnutí.

V dnešní době je mnoho způsobů, jak o sebe pečovat a preventivně zastavit čas, jak se jako žena můžu v těch možnostech orientovat? 

Nejdůležitejší je rozlišit je podle věku a jistých kritérií a vysvětlit klientce, jaká je cesta – mít vizi. Je potřeba mít individuální přístup. Důležité je vědět, jakou představu má klient. Jak chce v horizontu pěti, deseti let vypadat, co jí vadí, v čem vidí největší problém.

Výhodou neoperačního liftingu je i v tom, že nesleduje na obličeji jen jednu, dvě vrásky, ale bere obličej jako celek. Touto metodou lze velmi dobře např. i tvarovat nos, bradu a to bez operace.

Otázky od posluchačky: I když jsem štíhlá, tak mám velmi kulatý obličej a dvojitou bradu. Ke 30. narozeninám jsem podstoupila neinvazivní lifting obličeje. Bohužel se ale výsledek nedostavil. Minimální změna sice je, ale výsledek není takový, jaký slibovali. Je potřeba na proceduru zajít víckrát, aby výsledek byl opravdu viditelný, nebo je možné, že ne pro každý obličej je tato metoda vhodná?  Děkuji, Ivana 

U neinvazivního liftingu je to vždy vícekroková záležitost. Hodně záleží kolik ml látky bylo při zákroku použito, ale většinou se to pohybuje mezi 1-2 ml. Samozřejmě je to i o finančních možnostech klienta. Celý proces by ale měl být postupný a plánovat výsledný efekt. Proto je, jak jsem zdůrazňovala, velice důležité, abyste si s klientem popovídali o jeho představě. Pokud k tomu nedojde, dopadne to tak, že klient není s výsledkem spokojený. Vždy je potřeba, aby klient zdůraznil, co je jeho největším problémem a přáním a tou cestou se ubírat. Ale současně je důležité si říct, co bude ještě třeba, aby výsledek byl lepší. U zákroků v oblasti očí, spánků, v okolí rtů a ústních koutků, se nemůžete obejít bez kanyly, která nemá špičku a pro tkáň šlo o šetrnější metodu.

Fotolia 144944232 Subscription Monthly M
Známky stárnutí se na pleti objevují už po 30. narozeninách. Jak zastavit čas?

Bavíme se o neinvazivním liftingu, existuje také nějaká operativní technika?

Samozřejmě. Existují minilifty i velký lifting. Proto tak zdůrazňujeme, že neinvazivní lifting je bez operace, a že i této technice se učí plastičtí chirurgové. Ubrat kůži při přebytku je jeden krok, ale vyrovnat objemy v obličeji je krok druhý. Tudíž odlišme chirurgické a nechirurgické liftingy. Při nechirurgické technice se používá také anestezie, ale v podobě masti s lidocainem, která se nanáší hodinu před samotným zákrokem. Když je potřeba, může se do míst použití kanyl lokálně připíchnou anestetikum. Díky tomu se zákrok stává bezbolestným. Výhodou použití kanyly je, že vstup do kůže zajišťuje jehla, takže celý zákrok se obejde bez řezů a následného šití, což i urychluje rekonvalescenci a efekt je ihned viditelný. Právě doba rekonvalescence je pro některé klienty hodně důležitá, zvláště pro ty časově vytížené.

Jak je to tedy po neinavzivním lifitngu? Mohou se klienti ihned po zákroku vrátit do pracovního procesu?

Ano. Klient se ihned po zákroku může vrátit do pracovního procesu. Velmi důležitou částí je konzultace před zákrokem, při kterém je potřeba vysvětlit si režim klienta. Pokud by byl klient po zákroku hodně vytížený, tak si zákrok rozdělíme do více kroků a nepřekročíme dávku 2 ml.

Otázka posluchačky: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda tento způsob omlazení je vhodný také pro 70letou ženu a jestli je u tohoto zákroku nějaká kontraindikace.  

Tento typ zákroku je vhodný pro každého a není limitovaný věkem. Kontraindikací jsou určité zdravotní obtíže a je potřeba před zákrokem udělat anamnézu. Není vhodný například při braní určitých léků. Kyselina hyaluronová, která se při zákroku používá je ze 40 % obsažená v kůži, a proto ji kůže neodmítá.

Otázka posluchačky: Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je cena zákroku? 

Samozřejmě každá klinika a každý lékař má odlišnou cenu. Nejlepší je podívat se na jejich stránkách a udělat si představu, jak se ceny pohybují. Ceny na webových stránkách jsou ale pouze orientační a nejvíce vám řekne až lékař při konzultaci, na které zhodnotí stav kůže, možnosti a upřesní si s klientem jeho představu.

Chodí na tento zákrok také muži?

Ano. Muži ke mně na tento zákrok chodí a jsou to velmi racionální a příjemní klienti. Zásadně se ale liší úhly a způsob umísťování látky oproti ženskému obličeji.

Otázka posluchačky: Dobrý den, trápí mě povislá kůže na krku a v oblasti lícních kostí. Jak nejlépe ji odstranit? Pomohou třeba i přírodní krémy? Je lifting bez operace vhodný i na tento problém?  

U méně povislé kůže v oblasti lícních kostí jej lze použít, ale někdy je potřeba sáhnout i po jiné metodě, např. po niťovém liftingu, který je vhodný u více povadlé kůže.

Co se týče krémů, tak ty určitě zapotřebí jsou, ale nikdy vám nedoplní hyaluron. Krémy působí jen na povrchu kůže a napomáhají obnovovat lipidový film kůže.

Je možné tuto metodu použít i na jiné partie, např. na krk a paže?

Ano je to možné, ale např. u krku a dekoltu, kde je velmi tenká kůže, se používá jiná technika a jiný materiál.

Otázka posluchače: Dobrý den, jsou přípravky používané při liftingu bez operace testovány na zvířatech?  

Kyselina hyaluronová se na zvířatech netestuje. Je bioinženýrsky vyráběná a cílem je, aby byla co nejblíže kyselině hyaluronové obsažené v kůži.

Otázka posluchače: Dobrý den, jak dlouho je viditelný efekt a za jak dlouho je potřeba zákrok opakovat?  

Druhů kyseliny hyaluronové je mnoho. Hodně tedy záleží na zvoleném typu a její kvalitě. V průměru se ale bavíme o 15 – 18 měsících, kdy se postupně začíná odbourávat. To je také nejvhodnější doba, kdy zákrok opakovat. U klientů nad 45 let je ideální rozestup 1 rok.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.