Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Zvětšení prsou bez komplikací: Na prvním místě zdraví a bezpečnost

Zvětšení prsou bez komplikací: Na prvním místě zdraví a bezpečnost
MUDr. Miroslav Krejča Ph.D.
Erudovaný plastický chirurg s mnohaletou praxí v Čechách i v zahraničí. Věnuje se estetické chirurgii a provádí plné spektrum estetických operací. Působí na klinice Laser Esthetic a Asklepion.
Vytvořeno: 23. 9. 2021 · Aktualizováno: 23. 9. 2021

Zvětšení prsou je jednou z nejpopulárnějších plastických operací na světě. Podle údajů Světové společnosti plastické chirurgie ISAPS se v roce 2019 jednalo o nejčastěji prováděnou plastickou chirurgii. Ženy, které se rozhodnou pro tento typ zákroku, jsou nejčastěji hnány touhou po atraktivnějším vzhledu - chtějí získat hezčí, plnější prsa a proporcionálnější postavu. Prsní implantáty se používají také u žen, které podstoupily mastektomii. Navzdory popularitě zákroku bychom jej však neměli považovat za triviální zásah a nezapomenout, že se jedná o chirurgickou intervenci, která s sebou nese jisté riziko možných komplikací.

Komplikace po operaci zvětšení prsou

Před konečným rozhodnutím o operaci zvětšení prsou by každá pacientka měla zvážit všechny výhody a nevýhody, které by měly být projednány s kvalifikovaným specialistou na plastickou chirurgii. Nejprve je třeba poznamenat, že některé komplikace se vztahují na všechny chirurgické zákroky (např. komplikace související s celkovou anestezií, infekce, špatné hojení jizev), zatímco jiné vyplývají z povahy operace. Komplikace mohou způsobit fyzické nepohodlí i nespokojenost se vzhledem prsů.

Mezi možné komplikace po augmentaci prsů patří:

  • Prasknutí nebo poškození implantátu a proniknutí jeho obsahu do okolních tkání,
  • kapsulární kontraktura,
  • zvrásnění implantátu,
  • posunutí implantátu do strany nebo směrem dovnitř,
  • efekt dvojitých prsou/dvojité bubliny (Double-Bubble),
  • anaplastický velkobuněčný lymfom spojený s prsními implantáty (BIA-ALCL).

Nespokojenost s estetickým výsledkem zákroku (tj. velikost, tvar, umístění) lze také považovat za jistou komplikaci, protože taková situace často vede k reoperaci, což zvyšuje riziko zdravotních komplikací.

Je třeba si uvědomit možnost komplikací, ale strach z nich by nám neměl bránit ve splnění snu o krásném poprsí. Většině komplikací se lze vyhnout výběrem zkušeného plastického chirurga, dodržením doporučení před a po operaci a také volbou certifikovaných prsních implantátů z bezpečných materiálů.

Výběr správných implantátů je pro naše zdraví zásadní
Výběr správných implantátů je pro naše zdraví zásadní

Jaké implantáty zvolit, aby se předešlo komplikacím?

Existuje celá řada důvodů, která může vést ke vzniku komplikací. Mezi ně patří například nedostatečné zkušenosti plastického chirurga vykonávající zákrok nebo nedodržování doporučené pooperační péče ze strany pacientky či výběr nevhodných, nekvalitních implantátů. Volba prsních implantátů - značka, tvar, projekce a velikost - tedy ovlivňuje nejen konečný vizuální efekt, ale také riziko vzniku pooperačních komplikací.

Implantáty Motiva® byly navrženy s využitím nejnovějších technologií, aby byla zajištěna nejvyšší úroveň bezpečnosti pacientek. Na bezpečnost implantátu mají vliv následující faktory:

  • Povrch implantátu: implantáty s texturou byly spojeny s rizikem výskytu anaplastického velkobuněčného lymfomu. Motiva® vyvinula a patentovala moderní technologie biokompatibilních povrchů Smoothsilk® a Smoothsurface®, které pacientkám nabízejí alternativu k tradičním hladkým a texturovaným implantátům.
  • Výplň implantátu: výplňový gel by měl být klinicky testován a také být zcela bezpečný. Aby se zabránilo možnému úniku výplně implantátu, vyvinula společnost Motiva® technologii Blueseal®, díky které jsou implantáty pokryty vrstvou viditelnou i pouhým okem a během operace může chirurg zajistit, aby nedošlo k žádnému poškození povrchu. Měli bychom také zmínit technologii Truemonobloc® - tato inovativní zátka spojuje celý plášť prsního implantátu. Ten se chová jako celistvá struktura, což usnadňuje zavedení implantátu.
  • Dodatečné zabezpečení: pacientka se může rozhodnout pro pořízení si implantátů Motiva® spolu se systémem Qid®, který umožňuje zdravotnickým pracovníkům okamžitě, snadno a neinvazivně zkontrolovat důležité informace o implantátu. Implantáty se systémem Qid® jsou vybaveny radiofrekvenčním čipem (microtransponder) schváleným FDA, který je externě aktivován speciální čtečkou.
Povrch implantátů Motiva® byl navržen s ohledem na zdraví a bezpečnost pacientek
Povrch implantátů Motiva® byl navržen s ohledem na zdraví a bezpečnost pacientek

Záruka na implantáty

Povědomí o možnosti komplikací vám umožňuje vybrat si implantáty se zárukou, která v takových situacích poskytuje jistou ochranu. Na implantáty Motiva® se vztahují dva typy záruk:

  • Always Confident Warranty: tato záruka se vztahuje na všechny implantáty Motiva®; výrobce zaručuje pacientkám z České republiky a Slovenska doživotní bezplatnou výměnu implantátů, pokud dojde k vážné kapsulární kontraktuře (3. a 4. stupně Bakerovy škály). Jestliže dojde k ruptuře implantátu, pacientky mají nárok na bezplatnou výměnu po dobu deseti let od zákroku.
  • Motiva Extended Warranty: k dispozici jsou celkem dva programy rozšířené záruky. Pacientka si může kromě výměny implantátů zažádat také o pokrytí nákladů spojených s reoperací. Na implantáty Motiva s technologií Qchip se vztahuje pětiletá záruka, na implantáty bez této technologie pak dvouletá záruka.

Vyberte si zdraví a bezpečnost

Operace zvětšení prsou může mít pozitivní vliv nejen za zvýšení sebevědomí, ale i na celkovou úroveň spokojenosti v životě. Abyste si nový vzhled mohly plně užít, starejte se o své zdraví a bezpečnost. Vyberte si zkušeného specialistu na plastickou chirurgii, implantáty osvědčené značky, vyrobené z bezpečných materiálů, dodržujte pooperační doporučení chirurga a nezapomeňte na pravidelná preventivní vyšetření prsů. Máte-li jakékoli pochybnosti, obraťte se na svého lékaře.

Kapsulární kontraktura

Kolem každého cizího tělesa v těle organismus vytvoří kapsu - vazivové pouzdro. Jde o přirozenou a neškodnou reakci, ke které dochází i po zvětšení prsou silikonovými implantáty. Pouzdro, které tělo kolem implantátu vytvoří, by však mělo zůstat tenké a nehmatné. V některých případech ale může tělo na vložení prsního implantátu zareagovat vytvořením pevného tuhého vazivového pouzdra. Pokud se takové pouzdro kolem implantátu začne smršťovat, dochází k tzv. kapsulární kontraktuře. 

Četnost výskytu kapsulární kontraktury

Kapsulární kontraktura je nepříjemnou komplikací spojenou s augmentací prsou, ke které může dojít v řádu týdnů až měsíců od operace. Vyjímkou ale není ani výskyt až mnohem později, po letech. Podle klinických studií se přibližně 60% všech kapsulací vyskytne do 6 měsíců od operace, 90% během prvního roku od augmentace. Závažnost kapsulární kontraktury se hodnotí dle tzv. Bakerovy škály. Závažnost kapsulace je rozdělena do 4 stupňů, kdy III. se hodnotí jako těžší forma (= vazivový obal kolem implantátu je hmatatelný a jsou vidět deformity tvaru prsu) a IV. jako forma nejzávažnější (= zatvrdnutí je viditelné i pouhým okem, hmatatelné a postižené prso bývá na pohmat bolestivé, tvrdé a studené). Tyto závažné formy kapsulace, které vyžadují reoperaci, se u moderních povrchů implantátů vyskytují asi u 5% žen, které zvětšení prsou podstoupí.

Jak se pozná kapsulární kontraktura

Výskyt této komplikace se pozná tak, že nahromaděním jizevnaté tkáně v okolí prsu je prs při pohmatu tvrdší, sevření implantátu může působit bolest a viditelnou deformaci tvaru prsu. Příčiny vzniku kapsuly přitom mohou být různé. Mezi nejčastěji uváděné patří infekce kolem prsního implantátu, hematom, případně kontakt tkáně se silikonovým gelem v případě ruptury (porušení) potvrchu implantátu.

Ruptura implantátu

K prasknutí implantátu může v některých případech dojít, a to z různých důvodů. Prsní implantát se může poškodit či prasknout v důsledku silného mechanického stlačení, např. v důsledku silného nárazu při dopravní nehodě, pádem z výšky nebo při poranění bodnou či řeznou ránou. K drobnému poškození či vzniku praskliny na povrchu implantátu může vzniknout i bez zjevné významné vnější příčiny: opotřebením materiálu, výrobní vadou nebo i při samotné operaci při nešetrné manipulaci s implantátem. S ohledem na to, že moderní prsní implantáty jsou konstruovány a vyráběny tak, aby odolávaly takovýmto zátěžovým situacím a pouzdro implantátu je výraběno z vysoce pevného a odolného silikonového materiálu, se komplikace spojené s rupturou implantátů nevyskytují příliš často. Vyloučit je však nelze.

Preventivní vyšetření prsou pomáhá odhalit komplikace včas

Každá žena, která podstoupila operaci prsou (a to nejen augmentaci prsou, ale i modelaci či redukci prsů) by měla min. 1x ročně podstoupit preventivní vyšetření prsou ultrazvukem, pro vyloučení případných komplikací a možnost jejich včasného odhalení.

Při obou výše zmiňovaných komplikacích - jak při vážné formě kapsulární kontraktury, tak v případě ruptury implantátu - je nutná operace pro provedení výměny prsních implantátů.

Výměna implantátu z pohledu plastického chirurga

Augmentace prsou provádím skoro už 30 let. Za tu dobu jsem měl možnost vyzkoušet mnoho kvalitních prsních implantátů a pomalu jsem nabyl dojmu, že už na nich není ani co vylepšovat. Rád jsem používal anatomické implantáty, protože si zakládám na přirozeném vzhledu poprsí. S odstupem času jsem rád, že jsem pacientkám vždy doporučoval proporční velikost prsou.

Za prvé není pravda, že čím větší jsou implantáty, tím hezčí prsa. (Nikoho by třeba nenapadlo koupit si o dvě čísla větší boty s tím, že bude mít za stejnou cenu hezčí nohy :)

Hlavně za druhé nyní, po mnoha letech, kdy se mi spokojené pacientky vracejí na výměnu, mohu ve většině případů nabídnout daleko jednodušší a tím i šetrnější zákrok, totiž pouhou výměnu implantátů. (Pokud se pacientky primárně rozhodnou pro velkou velikost, nemusí být reaugmentace vždy jednoduchá a s výsledkem bez zbytečných rizik a kompromisů).

Proč já rád pracuji s implantáty Motiva?

K výměně implantátů doporučuji ve všech případech implantáty Motiva Ergonomix a mám pro to řadu dobrých důvodů.

Tyto implantáty i mně, relativně konzervativního chirurga, který si zakládá na bezpečnosti, přesvědčily, že se toho v oblasti silikonových prsních implantátů dalo ještě mnoho vylepšit, a to jak co se týče jejich povrchu, tak i náplně.

Během mnoha let se tkáň poprsí přizpůsobí původním implantátům a uvolní. Pokud bych pro výměnu znovu použil anatomický implantát, hrozilo by jeho pootočení a tím nežádoucí tvar prsou. Pokud bych použil jiné diskovité implantáty s pevnější náplní, bylo by to na úkor přirozenosti, na kterou si pacientky za ta léta zvykly. Navíc v jejich další životní etapě by „silikonový vzhled“ prsou byl jistě dosti nežádoucí.

Implantáty Motiva Ergonomix pro jejich vlastnosti stále častěji doporučuji nejen u reoperací z důvodu výměny implantátů, ale i u primárních augmentací. Dle mých dosavadních zkušeností jde o bezpečné implantáty, se kterými se dá docílit přirozený výsledek.

Článek vznikl ve spolupráci s as. MUDr. Miroslavem Krejčou, Ph.D. (Senior Consultant Plastic Surgeon).

MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D., atestovaný plastický chirurg s certifikací ISAPS, se plastické chirurgii věnuje již více jak 30 let
MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D., atestovaný plastický chirurg s certifikací ISAPS, se plastické chirurgii věnuje již více jak 30 let

Bibliografie

ISAPS. December 2020. Global Survey Press Release. [online] Available at: ISAPS [Accessed 17 February 2021].

Motiva Health. 2021. Motiva Ergonomix®. [online] Available at: Motiva® [Accessed 18 February 2021].

Dodatečná bibliografie:

https://www.breastimplantsafetyalliance.org/

https://www.plasticsurgery.org/patient-safety/breast-implant-safety/bia-alcl-summary

https://www.fda.gov/medical-devices/breast-implants/questions-and-answers-about-breast-implant-associated-anaplastic-large-cell-lymphoma-bia-alcl

https://www.fda.gov/medical-devices/breast-implants/risks-and-complications-breast-implants

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/breast-augmentation/safety

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.