Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Terapie pigmentových skvrn

Terapie pigmentových skvrn
MUDr. Edita Nováková
Žádné recenze
MUDr. Edita Jatšová se zaměřuje především na oblast dermatovenerologie a korektivní dermatologie. Má za sebou mnohaleté zkušenosti a najdete ji v Laserovém centru Anděl v Praze 5 - Smíchov.
Vytvořeno: 26. 4. 2011 · Aktualizováno: 31. 10. 2022
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Pihatý nosík je roztomilý. Obvykle jsou pihy na dívčím obličeji považovány za rozkošné, nebo minimálně za zajímavé. Jiné je to ale s nepravidelně tvarovanými pigmentovými skvrnami na tváři. Ty už pohledným dojmem nepůsobí.

A kde se pigmentové skvrny berou?

Příčinou je porucha tvorby pigmentu, která je podle korektivní dermatoložky Edity Jatšové z LC Anděl bohužel v současné době stále rozšířenějším problémem. Podle lékařky lze nejčastěji se vyskytující zvýšené pigmentace rozdělit do dvou základních skupin.

Stařecké pihy

V prvním případě jde o hnědavé skvrnky vyvolané pouze slunečním zářením, často v kombinaci s určitou genetickou dispozicí. Známe je jako klasické pihy (tzv. lentiga) či „stařecké“ pihy či skvrny (tzv. senilní lentiga). Jsou to většinou drobné kruhovité či oválné projevy na kůži, které v případě stařeckých skvrn mohou růst a tmavnout. Všechny tyto barevné změny lze během krátké doby dokonale odstranit laserem zaměřeným na odstranění tmavých pigmentů. Vtip je v tom, že laserový paprsek se vstřebává v nakumulované hnědé barvě a rozbíjí pigment na malé částice. Ty se pak vylučují jednak na povrch, kde postupně usychají ve stroupek, a jednak je rozbitý pigment zpracován bílými krvinkami a postupně odplavován pryč z pokožky. Když už se těchto pih zbavíte, doporučuje dermatoložka celoročně používat sun-blocky jako prevenci vzniku dalších pigmentových skvrn.

Resurfacing

Pokud se jedná o velký počet stařeckých skvrn v kombinaci s celkovou degenerací a ztrátou pružnosti pokožky na celém obličeji, neradí doktorka Jatšová kapitulovat, ale doporučuje zvážit i ošetření celé plochy frakčním CO2 či Er laserem – tzv. resurfacing. To spočívá v odstranění povrchních vrstev pokožky a je již podstatně náročnější na celkové ošetření a následnou péči.

Průměrná doba hojení v závislosti na rozdílné agresivitě použité metody je mezi 5-14 dny. Odměnou je ale poté, krom zlepšení pigmentací, též zpevnění a omlazení pokožky,“ vypočítává výhody Jatšová.

Domácí bělení ani dusík nejsou účinné

Fanouškům domácího bělení bere odbornice na kůži naději: „Obecně se dá říci, že u této skupiny pigmentací jsou cesty domácího bělení velmi neúspěšné a rovnají se v podstatě zbytečné investici finanční i časové.“ Alternativní metodou odstranění stařeckých skvrn může být ještě například ošetření tekutým dusíkem. Ale ani tato metoda není podle MUDr. Jatšové vhodná: „Bohužel tato metoda je velmi nepřesná. Zbytečně devastuje okolní nepostiženou pokožku a provází ji vysoké riziko jizvení.

Melasmata

Druhou z velice častých vyvolávajících příčin je zvýšená hormonální stimulace, která vede k tvorbě tzv. melasmat či chloasmat. Tato kosmeticky velmi rušivá zvýšená pigmentace má většinou bizarní tvar a hyzdí většinou kůži na čele, spáncích, tvářích a horním rtu. Často tyto obtíže vznikají během jakékoli hormonální dysbalance, ať už se jedná o těhotenství, kojení, užívání hormonální antikoncepce, ale i některých jiných léků. Léčbu tohoto typu pigmentací nevidí doktorka Jatšová jako úplně jednoduchou. Základem je snaha o maximální ochranu před osluněním přípravky s velmi vysokými ochrannými faktory. Dále je pro výsledný efekt výhodnější, pokud se začne s léčením až ve chvíli, kdy hormonální stimulace ustoupila (tedy až po porodu či po vysazení antikoncepce).

pigmentace
Dermatolog vám doporučí vhodný druh léčby

Bělicí krémy

Při započetí léčby jsou většinou v úvodu na domácí ošetření doporučovány speciální bělicí krémy, obsahující rozličné směsi účinných depigmentujících látek: například AHA kyselin, hydrochinon, tretinoin. K zesílení a urychlení efektu této chemické cesty je možné ještě provádět chemický peeling ovocnými AHA kyselinami.

IPL a lasery

Dalším krokem v boji proti nechtěným pigmentacím může být osvícení pokožky speciálně vyrobenými světelnými zdroji, ať už se jedná o intenzivní pulsní světlo (IPL) či lasery. Záření se vychytává v pigmentu, který je velkým teplem rozbit na malé částečky a buď vyloučen na povrch v malém stroupku, nebo vstřebán činností bílých krvinek od oběhu. Většinou se při terapii melasmat volí nejdříve IPL, protože jde o šetrnější zákrok, a teprve při neúspěchu, nebo u velmi světlých skvrn se přechází k terapii laserem. Zákrok je poté radikálnější. Doktorka Jatšová ale varuje: „Ne vždy je ovšem vhodné použít tuhle nejsilnější metodu. A to pro poměrně vysoké riziko návratu eventuálně i zhoršení pigmentací.“

Nejúčinnější je kombinovat metody

Jak vidno jednotlivé metody samostatně nefungují ideálně. Nejmodernější trendy proto volí jejich kombinaci. „Jedná se o provedení peelingu ovocnými kyselinami, které snesou nánosy mrtvých rohových buněk na povrchu kůže, který je ihned následován ošetřením IPL, a světlo se tedy může dostat do větší hloubky. Tato léčebná kombinace se zdá zatím nejideálnějším ošetřením melasmat. Současně se projasní a vyčistí pokožka, léčí se akné, stahují se rozšířené cévky a podporuje se tvorba kolagenu.“ Vysvětluje Edita Jatšová. Jinými slovy je tato kombinace i velice účinnou omlazovací technikou.

DermaMedEst
Praha, Praha (kraj)
MUDr. Bc. Lucie Jarešová
Žádné recenze
Praha, Praha (kraj)
PLATONOVA clinic
Praha, Praha (kraj)
Pardubice, Pardubický kraj
Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.