Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Jak se starat o pleť po létě? Moje každodenní rutina

Jak se starat o pleť po létě? Moje každodenní rutina
MUDr. Elizabeth Adenubiová se specializuje na estetickou dermatologii, anti-aging medicínu a trichologii (řeší problémy s vlasy a vlasovou pokožkou). Absolvovala praxi v ČR i zahraničí.
Vytvořeno: 22. 9. 2020 · Aktualizováno: 26. 8. 2021

Léto kvapem uteklo a nastává období, kdy si řekneme, že naše pleť může konečně vydechnout po kolotoči cestování. Jenomže nás čeká po prázdninách kolotoč povinností a starostí a do toho povinné nošení roušek, aby toho nebylo málo. Ovšem i tak bychom neměli zapomenout na běžnou rutinní péči o pleť, protože jí máme hodně co vracet.

Nezapomínejme, že neustálé vystavování sluníčku, přechod z a do klimatizovaných místností, slaná/chlorovaná voda a občasné zapomínání opalovacího krému může mít své neblahé následky. Proto jsem se rozhodla s Vámi sdílet mou každodenní rutinu péče o pleť, která samozřejmě není univerzálním návodem pro všechny typy pleti, ale každý si může udělat představu, jak o sebe pečují dermatoložky, které „samy poučují“ pacienty o správné péči o pleť. Vašich názorů si cením, proto neváhejte a pište mi.

Na úvod nejprve něco málo o mě: jmenuji se MUDr. Elizabeth Pavlíčková, PhD. a kvalifikací jsem dermatovenerolog s praxí na dermatovenerologických klinikách v Berlíně a v Praze.

Má pleť je smíšená, typ pleti Fitzpatrick 5, se sklonem k akné a hyperpigmentacím.

péče o pleť
MUDr. Elizabeth Pavlíčková, PhD.

Jak probíhá má každodenní péče o pleť? Začnu ranní rutinou:

Omytí obličeje pomocí čisticího gelu Vichy Normaderm Phytosolution. Pro lepší vyčištění pleti někdy ještě doplňuji o termální vodu ve spreji Vichy nebo La Roche Posay, která krásně pleť hydratuje, probudí a uklidní.

Toner: Používám pleťové tonikum Vichy Pureté Thermale.

Aktivní látky: můj NEJ produkt je posilující a vyplňující Hyaluron-Booster Vichy Minérall 89 s kyselinou hyaluronovou, minerály a také termální vodou.

Denní krém: Oblíbila jsem si La Roche-Posay Effaclar Duo SPF 30 nebo ochranný krém Vichy Capital Soleil SPF 50. (V létě pro ještě lepší ochranu pleti před sluníčkem přidávám sprej Anthelios od La Roche Posay SPF 50 - jedná se o skvělou pomůcku, kterou vložíte do kabelky, může se aplikovat i přes make-up, kdykoliv během dne).

CC/BB krém, ani make-up příliš často nepoužívám. Ale když už tak sáhnu po Clinique Even Better. Korektor nepoužívám.

A jak se o pleť starám po celodenním kolotoči? Zde má večerní rutina:

Vždy začínám vyčištěním pleti micelární vodou Avéne, poté následuje omytí obličeje pomocí intenzivního čisticího gelu Vichy Normaderm Phytosolution. Zakončím ošetřením tonerem v podobě 7% roztoku kyseliny glykolové značky The Ordinary.

Aktivní látky: Glow Oil značky Medik8 s vitamínem C, oční krém Slow Age od Vichy s baicalinem, kofeinem a ginkgo bilobou.

Retinoidy: dvakrát týdně mast s 0,05% isotretinoinem na projevy akné.

Noční krém: kyselina azelaová při akné od The Ordinary, jinak anti-aging krém Jeu’Demeure Collagen Peptide Reforming.

Masky: dvakrát týdně jemná maska Jeu’Demeure ClearCell Comfort Peel Treatment s peptidy, ta navíc výborně hydratuje pleť. Občas si dopřeji také chemický peeling od BioRePeel.

Co doporučuji na akutní projevy akné?

V akutním případě, tj. s účinkem přes noc, je skvělý Vichy normaderm S.O.S. se sírou. Do rána pupínek není téměř vidět. V této situaci pomáhají také retinoidy, jejich účinek však není patrný ihned.

Můj nejoblíbenější produkt s aktivními látkami?

Neustále zkouším různá nová séra. Vždy se však nakonec vracím k Vichy Minéral 89.

Můj tip na závěr?

Nebojte se vrstvit. Základem je číst složení přípravků na pleť a pokožku samozřejmě dobře vyčistit. A také investovat do kvalitní kosmetiky. Je to přece náš obličej, o který pečujeme.

Starat se o pleť musíme o to více, pokud nosíme (a budeme opět nosit) roušku. Co se však děje, když ji nosíme dlouho?

Největší problém je dlouhodobé nošení roušky, bez toho, aniž bychom ji sundavali. Kůže se pod ní pak nadměrně potí a to vede k jejímu zapaření a podráždění. O roušku bychom se měli pravidelně také starat. Předně by se textilní rouška měla prát na 60 stupňů a poté vyžehlit. Neměli bychom ji opakovaně nosit pouze po přestříkání desinfekcí. Problémem může být i setřený make-up u žen, který zůstává na vnitřním povrchu roušky a lepí se na něj další nečistoty.

Aby to vše nevyznělo tak, že máme utratit celou výplatu v lékárně nebo na eshopech za kosmeceutika a celé dny trávit v koupelně aplikováním masek, tak bych ráda doplnila, jak vám můžeme pomoci i my odborníci.

Nejčastěji se ptáte, jak doplnit pleti přirozeně se ztrácející kolagen v kůži. Zde je odpověď:

S tím je vhodné začít už po třicítce, kdy se nám ročně ztrácí asi 1-2 % kolagenu. Na mírné stavy stačí kvalitní kosmeceutika, při hlubších vráskách je třeba volit drobné injekce s kyselinou hyaluronovou aplikované lékařem. Abychom dosáhli dlouhodobých výsledků, tak je nutné, aby taková žena chodila pravidelně, protože tak můžeme vytvořit individuální plán u každé klientky a dosáhnout tak výsledků, jakých si přeje. Nikdo neumí kouzlit během chvilky a i objemová výplň se časem vstřebá. Proto je důležitá pravidelná péče a volba správného preparátu u konkrétní klientky. Navíc různé ošetřované partie vyžadují různé techniky vpichu, to vše je nutné přizpůsobit individuálním případům. Výsledkem je pro každou klientku tzv. plán ošetření.

Součástí individuálního plánu ošetření bývá následující:

  • Ošetření pleti jako takové – lasery, hydratací (ať již skinboostery, bioremodelací, plazmou apod.), chemickým peelingem nebo biorevitalizací. Zde některé (šťastnější) klientky končí.
  • Následuje zaměření na konkrétní problém – lifting daných partií obličeje, modelace výplněmi nebo např. injekční lipolýza.
  • Závěrem je to domácí péče o pleť a instrukce, jak si udržet efekt ošetření co nejdéle.

A zde se opět vracíme ke správné každodenní rutině v péči o naši pleť.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.