Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Péče o pleť v každém věku

Péče o pleť v každém věku
Ústav estetické medicíny - Praha Emauzy se zabývá výkony v estetické chirurgii. Má k dispozici tým vysoce zkušených odborníků a je vybavena moderními technologiemi.
Vytvořeno: 21. 3. 2011 · Aktualizováno: 28. 10. 2022

Péče o zralou pleť má určitá pravidla, stejně jako péče o pleť v kterémkoli jiném životním období. Vedle pojmu zdraví se v poslední době stále častěji objevuje jiný fenomém - kult mládí. Názory na něj jsou různé, nicméně existuje opravdu mnoho metod, které vedou k zachování mladistvě vypadající pleti. A stále více pacientů o ně má zájem.

Někdy však dochází k extrémní péči o pleť a k nepřiměřeným požadavkům na plastické estetické chirurgy a korektivní dermatology, takže konečný efekt může být zcela opačný. Nikdo totiž nemůže zastavit čas a navzdory biologickému věku vypadat stále mladší a mladší.

Naštěstí nejsou lidé proti stárnutí pleti úplně bezmocní. Základem jakékoli péče o pleť je rozpoznání jejího typu – suchá, normální, mastná. Typ pleti je dán aktivitou a velikostí mazových žlázek v kůži. Aktivita potních i mazových žlázek sice s věkem klesá, nicméně někteří jedinci mají problémy s nadměrnou produkcí kožního mazu i ve zralém věku.

Stárnutí kůže

Stárnutí kůže je děj biologický, nelze jej zastavit. Je ale možné jej účinně ovlivnit. Kůže ztrácí hustotu, povrchová vrstva - epidermis - se ztenčuje, síť kolagenních a elastických vláken v hlubších vrstvách ztrácí rovnoměrnost. Snižování kvality vnitřních struktur může mít za následek suchost kůže a ztrátu elasticity. V důsledku změn dochází k tvorbě statických vrásek (mimické jsou od smíchu) a povadnutí kůže. Pod očima se mohou vyskytovat váčky. Buňky zpomalují své dělení a zhoršuje se kvalita jejich produkce. To se týká vlasů i nehtů.

Ochrannou mechanickou funkci kůže a její elasticitu zajišťuje spleť kolagenových, elastických a retikulárních vláken ve střední vrstvě kůže a množství a kvalita základní hmoty. Proto při tlaku nebo tahu nedochází k natržení kůže. Podkoží obsahuje také vrstvu tuku, který má izolační funkci. Obě tyto vrstvy prodělávají změny v průběhu stárnutí. Dochází k jejich postupnému ztenčování, ztrátě napětí, změnám barvy kůže a k jejímu povolení. Navíc se zde projevuje i vliv gravitace.

Vliv na stárnutí pleti má i životní styl. Proto je nezbytné udržet hydrataci pitným režimem, zároveň omezit přísun alkoholu a dalších toxických látek. Nutná je energeticky vyvážená strava a pravidelný pohyb. Při nabývání hmotnosti, které je způsobeno ukládáním tuku v podkoží, dojde k vytažení kůže. Po zhubnutí se kůže, která již není tak elastická, většinou sníženému objemu nepřizpůsobí a zůstane povolená. Navíc se značně zhorší výskyt celulitidy. Důležitý je i dostatek spánku.

Faktory, které ovlivňují stárnutí pleti:

  • genetická dispozice

  • věk

  • zdravotní stav

  • životní styl

  • péče, která je pokožce věnována

  • sluneční záření

  • kouření

Domácí péče o pleť

Každodenní péče o pleť zahrnuje čištění, používání ochranných denních a nočních krémů, přípravků na oční oblast a masek. Nedílnou součástí je i péče o ruce, nehty a vlasy. Základem je udržení hydratace, jak zvenku, tak zevnitř. Důležitou ochrannou funkci má povrchový ochranný kožní film, který je tukovitý a kyselý. Při jeho dlouhodobém narušení mohou vznikat na pokožce až zánětlivé projevy (pozor na mechanické dráždění pokožky, například mechanickým peelingem velkými částicemi). Základní péčí jsou ovlivněny 3 faktory – obsah vody, produkce mazu a povrchový film.

Používejte krémy s aktivními látkami jako jsou vitaminy A, B, E, C ve vysoké koncentraci, krémy s kyselinou glykolovou nebo s výtažky z rostlin na bázi fytoestrogenů. Aplikujte je i na krk a dekolt. Pro suchou kůži volte hodně mastné krémy. Využívejte vzorečky krémů a přípravek si nejprve vyzkoušejte.

domaci-pece-o-plet
Nezanedbávejte péči doma - vaše pleť vám za to jednou poděkuje

Strava a životní styl

Pro zachování dobrého vzhledu a pro ovlivnění stárnutí pleti a kůže na těle je nutná nejen zevní kosmetická a esteticko dermatologická péče, ale je nezbytné správné racionální stravování s přiměřeným kalorickým potenciálem, dostatek vitamínů a minerálů, dostatek přiměřeného pohybu a snaha o určitou životní pohodu.

Kosmetická péče

Profesionální péče o pleť je velmi žádoucí. Kosmetická masáž by neměla chybět při žádném ošetření. Kosmetička by měla klientkám doporučit cviky na procvičování skupin obličejových svalů ke zpevnění celého obličeje. Součástí každého ošetření by měl být také výběr vhodných kosmetických přípravků, které kosmetička doporučí s ohledem na aktuální stav pokožky.

Jsou potvrzeny opravdu velké rozdíly mezi kůží chráněnou a nechráněnou před slunečním zářením. Jako prevenci předčasného stárnutí je proto doporučováno také vyloučení nadměrného slunění nejen venku, ale i v soláriích!

Při pravidelné péči, přiměřené ochraně kůže a dobrém životním stylu lze tedy i ve zralém věku vypadat velmi dobře.

Metody korektivní dermatologie

Mezi základní prostředky omlazování pokožky patří aplikace chemických látek na povrch kůže za účelem jejího sloupnutí – chemický peeling. Po zhojení dochází k obnově povrchu a k navození procesu omlazení v hlubších vrstvách. Chemické metody však musí provádět zkušený odborník, aby nedošlo k poškození kůže.

Dnes již zastaralou metodou je omlazení kůže pomocí kryoterapie. Riziko nerovnoměrné aplikace a případných komplikací vyřešily laserové techniky především vysokovýkonnými lasery, které rovněž odstraňují povrchové vrstvy kůže za účelem omlazení hlubších vrstev. Kontrola při použití CO2 nebo erbium laseru je přesná, samozřejmě je opět nutná specifická erudice provádějícího lékaře. Ten vždy volí typ laseru a parametry k ošetření dle aktuálního stavu pokožky (hloubky vrásek). V poslední době se prosazují metody, při kterých nedochází k narušení povrchu kůže a hlubší vrstvy se stimulují intenzivním světlem.

Při používání všech těchto metod dochází k zesílení hlubších vrstev kůže zmnožením mezibuněčné hmoty a k novotvorbě kolagenu. Odstraní se rozšířené povrchové cévky a posuny pigmentu. Zjemní se i povrchová textura kůže. Metody lze kombinovat s aplikací botulotoxinu do mimických svalů k omezení mimických vrásek a s výplněmi kyselinou hyaluronovou a kolagenem k redukci vrásek.

Tyto metody doplňujeme aplikací kožních implantátů a aplikací botulotoxinu pro ovlivnění mimických vrásek.

Mezoterapie

Mezoterapie je na pomezí mezi invazivními a neinvazivními metodami. Jedná se o mnohočetné intradermální mikroinjekce. Vpichy se provádí přibližně do středních vrstev kůže, proto mezoterapie. Ošetřit lze takto tváře, krk, dekolt, hřbety rukou. K aplikaci se používají roztoky s látkami stimulujícími proliferaci fibroblastů nebo roztoky s antioxidačními účinky. Dojde k významné hydrataci a regeneraci kůže.

Mikrodermabraze patří mezi neinvazivní mechanické metody omlazení. Podstatou je sloupnutí nejsvrchnější kožní vrstvy. Sloupnutí se provádí mikrodermabrazivními krystaly například křemíku.

Frakcionovaný laser- poslední dobou využívaná novinka. Ošetření vysokovýkonným laserem je vůči kůži šetrnější, hojení poněkud příjemnější a výsledky velmi dobré.

Metody plastické chirurgie

Vzhledem k individuálnosti stárnutí nelze přesně říci, od jakého věku je některý z četných plasticko-chirurgických estetických zákroků nutný. Závisí to na posouzení plastického chirurga. V některých případech se osvědčila kombinace s technikami estetické dermatologie.

Operace horních a dolních očních víček je někdy možné kombinovat s aplikací botulotoxinu, výplněmi či laserovým vyhlazením. Tukové prolapsy, které způsobují váčky pod očima, nelze odstranit žádnými krémy ani masážemi. Ale po operaci se stav dá dlouho udržet vhodnou domácí péčí a péčí profesionální kosmetičky (mikromasáží očního okolí). Operace zvaná face lifting, při které se odstraní nadbytek kůže z dolní části obličeje a části krku, lze kombinovat opět s vyhlazením kůže laserem a dalšími metodami - chemickým peelingem, aplikací kyseliny hyaluronové, kolagenu. Brow lifting je operace kůže čela a vrásek mezi obočím, někdy je nutné ji doplnit aplikací botulotoxinu. Plastická estetická chirurgie dále umožňuje operovat poprsí, břicho, bradu či redukovat tukové zásoby.

Vhodným postupem u řady ošetření je kombinace metod, kterými lze dočasně nahradit některé závažné operační výkony, případně je možné kombinovat také estetický a chirurgický zákrok s následnou péčí oddělení korektivní dermatologie.

Cílem snažení lékařů ale není vyrobit ze zralé ženy (nebo muže) „dvacítku“, ale omezit a zpomalit proces stárnutí. Současná medicína to již umožňuje i při zachování přirozené krásy.

Péče ve dvaceti letech

Hydratace přiměřená, pokožka hladká, vrásky neznatelné, pouze možná jemně naznačené mimické. Síť vláken a hmoty v rovnováze, tonus perfektní. Ale… Ještě v tomto věku se mohou u disponovaných osob vyskytovat vlivy prodělaných hormonálních výkyvů. Jedná se především o akné. Výsledkem je černé nebo bílé komedo /ucpané póry/ a červené zánětlivé papulky.

Základem péče, obecně, je ochrana před nepřiměřenými vlivy UV záření, ochrana před vysoušením a ochrana před mechanickým poškozením. Péče domácí by se měla skládat z čištění pleti a používání lehčích hydratačních krémů. Pro kůži mastnou s problémy zánětlivými lze doporučit speciální řady určené pro tento typ pleti. Ovšem: nepleťte si, prosím, pleť citlivou a pleť se sklonem k tvorbě akné. Péče profesionální – kosmetická je nutná u pleti s ucpanými póry a se sklonem k tvorbě akné.

Ochrana před UV zářením znamená používat krémy s ochrannými UV filtry. Prevence před poškozením tímto zářením je s ohledem na předčasné stárnutí velice důležitá !

Používání krémů brání odpařování vody z kůže, tudíž je nutné k udržení hydratace. Výběr krémů musí respektovat typ pleti. Na suchou spíše mastnější krém, na mastnou pleť používáme spíše emulze nebo gely. U citlivých osob doporučujeme krémy bez parfemace, s nápisem hypoalergenní / nejedná se ale o preparáty proti alergii, pouze o preparáty se sníženým rizikem podráždění!/

Ochrana před mechanickým poškozením – nepoužívejte mechanický peeling s velkými brusnými částicemi!

V ordinaci nejčastěji řešení buď aktivní akné vulgaris, tedy léčba nebo řešení jizviček po akné, jizev po úrazech, odstranění tetování, ale také drobné rozšířené cévky. V neposlední řadě kontrola pigmentových névů u disponovaných osob.

zena-dvacet-let
Kvalita pokožky bývá velmi dobrá, někdy se objevuje akné. Nezapomínejte na hydrataci a používání krémů s UV faktorem

Péče ve třiceti letech

Věk a péče se samozřejmě nedá takto přesně oddělit, kosmetická péče by měla plynule navazovat. Stále platí nutná ochrana před UV zářením a nekouřit, nebo kouření omezovat. Nepřiměřené vystavování kůže slunci, především v mládí, a v současné době trend solárií, stále ohrožuje kůži nejen předčasným stárnutím. Známky jemného stárnutí kůže se právě začínají objevovat po třicítce. U někoho méně a u někoho více. Může se vyskytnout jedinec s pletí stále ještě hladkou a tonizovanou, ale viděla jsem i mladou ženu, která ve věku 28 let vypadala o mnoho let starší.

Velmi mírně se snižuje tonus kůže, vyskytují se drobné mimické vrásky. U jedinců disponovaných se již mohou objevit i váčky pod očima. Začíná se zvýrazňovat nosoretní rýha a začínají se vyskytovat mimické vrásky kolem očí, později i na čele. Začínají se objevovat drobné hnědé skvrnky nejen na hřbetech rukou, ale i na pažích. Při pohledu do zvětšovacího zrcadla lze objevit červené rozšířené žilky, právě ty co má i maminka nebo tatínek. Po třicítce se začíná více projevovat i životní styl. Již o něco kratší spánek, exces v jídle, pracovní vytížení a jiné starosti se na vzhledu vzápětí odrazí. Při používání antikoncepce je důležitá ochrana před UV.

V péči domácí je velmi důležité čištění pleti. Make up perfektně odlíčíme mlékem, poté použijeme pleťovou vodu. Můžeme následně použít i mycí gel. Samozřejmě typ pleti se nemění, pokud jí máme mastnou ve dvaceti, sklon k větší tvorbě mazu máme i ve třiceti. Krémy vždy volíme podle typu pleti. Vhodné aktivní součásti krému jsou kyselina glykolová, kyselina salicylová, kyselina mléčná, urea, glycerin, vitamin C, vitamin A… Tyto součásti lépe udržují vodu v horních vrstvách pokožky a jemně vyhlazují povrch pokožky tím, že zlepšují olupování povrchových odumřelých buněk kůže. Také bělí hnědé skvrnky/vitamin C, hydrochinon/. Nezapomínáme na kůži krku a dekoltu. Nutný je separátní krém nebo gel do okolí očí. Domácí péči by měla pravidelně doplňovat péče profesionální – kosmetická. Sluníčka užíváme přiměřeně, hnědou barvu lze vytvořit i samoopalovacími přípravky. Pokud máme problém, lze se obrátit na svou kosmetičku nebo doporučuji oddělení estetické dermatologie, kde Vám s jednotlivými nedostatky určitě poradí. Konečně musíme přestat kouřit!

V ordinaci-aplikace botulotoxinu, zvětšení rtů, drobné korekce vrásek kožními implantáty, epilace, chemický peeling. Odstranění tetování, odstraňování drobných kožních výrůstků, kontrola pigmentových névů.

Péče ve čtyřiceti letech

Při pravidelné péči a přiměřené ochraně kůže lze ve čtyřiceti vypadat velmi dobře. Péče je shodná jako v období minulém. začínají problémy se suchostí kůže. V tomto věku je již znát, jak jsme v mládí o pokožku pečovali. V domácí péči platí stejná pravidla. Očista perfektní, nutná je hydratace, vyvážená výživa, pohyb, dostatek spánku. U žen na sklonku této dekády již dochází ke snižování hladin ženských hormonů.

Proč je stárnutí pleti urychleno, když klesá hormonální aktivita? Naše kůže je přímo závislá na hormonálních hladinách. Poté, co hormonální aktivita začne klesat, začíná se snižovat aktivita buněk. Kůže ztrácí hustotu, povrchová vrstva - epidermis se ztenčuje, síť kolagenních a elastických vláken v hlubších vrstvách ztrácí svou rovnoměrnost. Snižování kvality vnitřních struktur může mít za následek suchost kůže, ztrátu elasticity. V důsledku těchto změn dochází k tvorbě statických vrásek /mimické již máme od smíchu/ a povadnutí kůže. Pod očima se mohou vyskytovat váčky.

Dopřejeme si krémy s aktivními součástmi jako jsou vitamíny A E C, ve vysoké koncentraci, krémy s kyselinou glykolovou, nebo s výtažky z rostlin na bázi fytoestrogenů. Aplikujeme i na krk a dekolt. Pro suchou kůži můžeme volit i hodně mastné krémy. Vhodné jsou vzorečky krémů, které si nejprve několik dní vyzkoušíme.

Profesionální péče je opět velmi žádoucí. Taková kosmetická masáž by neměla chybět při žádné návštěvě salonu. Necháme si doporučit cviky na procvičování skupin obličejových svalů ke zpevnění celého obličeje.

V ordinaci se o korekci nežádoucích projevů stárnutí doporučuji poradit se s korektivním dermatologem, což je kožní lékař, který se zabývá estetickými nedostatky, nebo s plastickým chirurgem. Na mimické vrásky se používá aplikace botulotoxinu, aplikace kožních implantátů nebo kombinace metod. Dalšími žádanými ošetřeními jsou chemický peeling, frakcionovaný laser, odstranění cévních nežádoucích projevů, kožních výrůstků, rejuvenace vysokovýkonným laserem, kombinace s mezoterapií.

Váčky pod očima jsou způsobeny přítomností tukových prolapsů /výchlipek/, zhoršují v tomto místě krevní a lymfatický oběh, tudíž jsou doprovázeny drobnými otoky. Krémy a gely mohou zlepšit stav kůže, ale váčky již lze odstranit pouze chirurgicky.

zena-40-let
Ve čtyřiceti svou pleť hýčkejte a dopřejte si pravidelně kosmetickou masáž

Péče v padesáti letech

Stav pleti hodně závisí na genetice, zdravotním stavu a na předcházející péči. Metabolická aktivita kůže je nižší, struktura kůže se mění v neprospěch pevnosti, snižuje se produkce kolagenních a elastických vláken, snižuje se produkce mazu, snižuje se i produkce potu. Tvorba ochranného povrchového filmu je nedostatečná. Snižuje se i pružnost cévek. Zcela nepokrytě se začnou projevovat hříchy z mládí. V současné době se hodně projevují vlivy slunce z dob, kdy ještě nebyly k dispozici krémy s ochrannými filtry a trendem byla opálená kůže. Mohou nastat problémy se suchostí a problémy s olupováním kůže. Vidíme projevy degenerace kůže jako je prosvítání rozšířených cévek, drsná olupující se ložiska, posuny pigmentu, vrásky a v neposlední řadě i snížení napětí kůže s tvorbou záhybů. Doporučuje se vyvážená strava a doplňkyvýživy-vitamíny apod.

Péče domácí zůstává obdobná, krémy mají obsahovat aktivní součásti. Opět si dopřejeme i pravidelnou péči profesionální. Na nočním krému doporučuji nešetřit. Krémy by měly obsahovat vitamin C, vitamin A/retin/ ve vyšší koncentraci, dnes populární fytoestrogeny apod. Pro suchou kůži je důležité pravidelné používání přípravků , které obsahují např. omega mastnou kyselinu z pupalkového oleje. K péči o suchou kůži můžeme využít olejové koupele, doporučuji speciální z lékárny, výběr je široký.

V tomto období používáme všechny výše zmíněné metody, vždy v závislosti na stavu pleti. Spolupracujeme s oddělením plastické estetické chirurgie. Často je již nutná kombinace metod: např face lifting a kožní implantáty, nebo face lifting a rejuvenaci vysokovýkonným laserem. Aplikace botulotoxinu apod.

Veškeré metody k vylepšení vzhledu obličeje a stavu pleti se používají velmi individuálně, tzv. metody „šité na míru“. Každý člověk má jiné dispozice a vždy vycházíme z aktuálního stavu.

zena-50-let
Stav pleti ve vyšším věku závisí na genetice, zdraví a na předchozí péči, kterou jste pokožce věnovala

Autorkou článku je MUDr. Miloslava Prokopová Moskalyková, korektivní dermatolog, specialista na laserovou a estetickou medicínu, UEM Praha (Kateřinská)

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.