Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Na pocení vezměte jed

Na pocení vezměte jed
MUDr. Otakar Lucák
MUDr. Otakar Lucák získal svůj lékařský titul v roce 1985 a v plastické a estetické chirurgii se pohybuje více jak 25 let. Ve své dlouholeté praxi pomohl mnoha spokojeným klientům.
Vytvořeno: 29. 7. 2010 · Aktualizováno: 28. 10. 2022
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Mokré „koláče“ od potu v podpaží rozhodně nepůsobí esteticky. Svému nositeli mohou způsobit každodenní problém nebo psychické trauma. Co se s nimi dá dělat v případě, že na ně nezabírají ani antiperspiranty?

Pocení je pro tělo přirozený proces, reguluje jím totiž svoji teplotu, ochlazuje a zvlhčuje se. Díky tomu se nepřehřejeme, ani když hrajeme v tropických teplotách na pláži volejbal nebo pokud jedeme autobusem. Když je tělo vystaveno extrémním teplotám, zvládne za hodinu vytvořit i tři litry potu. Avšak někteří lidé mají problém s pocením téměř neustále a zároveň se při dané činnosti potí neúměrně hodně. Pokud navštíví lékaře, nejspíše od něj obdží diagnózu hyperhidróza, což znamená, že člověk trpí trvale zvýšenou činností potních žláz. Obvykle se nejvíc potí v podpaží, na rukou, na ploskách nohou, na čele či na dalších částech těla. Ke zlepšení stavu nepomáhá ani vzdušný oděv nebo pravidelné mytí. Účinnou zbraní přestávají být i antiperspiranty. V každém případě, pokud pocení komplikuje náš každodenní život, měli bychom zajít k dermatologovi. Pocení se bohužel nelze zbavit jednou provždy. Můžeme ho jen snížit nebo výrazně omezit. Jednu z možností nabízí přípravek s názvem botulotoxin.

Na vrásky i pot

O botulotoxinu, neboli klobásovém jedu, jste možná již slyšeli v souvislosti s vyhlazením vrásek. Toto ošetření probíhá tak, že se injekční stříkačkou vstříkne velmi malé množství botulotoxinu do problémové oblasti, což způsobí, že se mimické svaly zjednodušeně přestanou hýbat a netvoří se vrásky. Díky postupu založeném na identickém principu dnes lékaři mohou odstranit také nadměrné pocení. Botulotoxin ochromí nervy, které „obsluhují“ potní žlázy a ty přestanou pracovat. Specialisté na léčbu pocení vidí tento způsob léčby hyperhidrózy za nejlepší. Je podle nich bezpečný, šetrný a „elegantní“. Pacientovi zabere asi dvacet minut až půl hodiny, tedy dobu po kterou mu lékař velmi tenkými jehličkami vpraví laboratorně připravovaný „jed“ ve velmi malých dávkách přímo do kůže potivých míst. Před tím mu obvykle místa vpichu znecitliví pomocí speciální masti. V případě, že se botlotoxin aplikuje do plosek nohou či do rukou, což jsou velmi citlivé oblasti, může být pacient i krátce uspán. Pak se ale zákrok protáhne na několik hodin, protože se musí počkat až narkóza odezní. 

Po injekcích mohou zůstat obvykle několik dní drobné modřinky, ty ale brzy beze stopy zmizí. Nadměrné pocení zmizí zhruba po dvou až třech dnech. Určitou nevýhodou ale je, že se znovu objeví zhruba po šesti až deseti měsících. Tato metoda totiž neodstraní problém natrvalo. Asi největší nevýhodou léčby pocení botulotoxinem by se některým zájemcům mohla jevit i cena. Zákrok přijde zhruba na osm až deset tisíc korun. Podle studií ale devět pacientů z deseti léčených botulotoxinem však zaznamenali takové zlepšení kvality svého života, že by tuto léčbu doporučili i přes zmíněnou vysokou cenu.

botulotoxin na pocení
Injekce botulotoxinu lze aplikovat jak pro vyhlazení vrásek, tak při léčbě nadměrného pocení

Neotrávím se?

Není to nebezpečné? Přeci jen, je to jed? I přes tento název se není čeho obávat. Jedná se o látku připravovanou laboratorně a aplikovanou v tak malých dávkách, že nemůže žádným způsobem uškodit. Navíc se postupme během času zcela a beze zbytku vyloučí, nikam se neusazuje. Navíc není na něj zaznamenána žádná alergie. Přestože se botulotoxin v poslední době stal módním zákrokem plastické chirurgie, lékaři ho běžně užívají už dávno. Léčí pomocí něj například obrny nebo šilhání, či svalové křečové stavy. Může se ale naopak stát, že aplikace botulotoxinu nezabere. Tato možnost je ale velmi malá. Vyskytuje se v průměru kolem dvou až třech procent lidí, jejichž tělo je vůči efektu botulotoxinu imunní. Napadá vás, zda onen zákrok odstranění pocení není nebezpečný a zda se jím nenaruší tělesná rovnováha? Je nutno zmínit, že redukce pocení v zóně, kde je to pro nás obtěžující, v žádném případě není škodlivé. Potní žlázy mimo ošetřovanou oblast budou dál fungovat a termoregulace a jiné děje v těle tak nebudou narušeny. Celkový počet potních žláz se totiž odhaduje na 2-3 miliony. Navíc k vylučování tekutin slouží hlavně ledviny. Zákrok s botulotoxinem by však rozhodně neměly podstupovat těhotné nebo kojící ženy a není vhodný ani pro lidi s neuralgickými chorobami.

Natrvalo? Operací

Existují také zákroky, které nadměrné pocení odstraňují natrvalo. Ty se však používají, až když selžou ostatní metody léčby, protože nejsou k tělu tolik šetrné. Daleko náročnější  jsou operační zákroky, jako je přetnutí sympatických nervových vláken nebo odstranění potních žláz operačně. Navíc je zde větší riziko vzniku vedlejších účinků. Nutno podotknout, že ani u těchto zákroků nemusí být efekt na 100 % trvalý a není výjimkou, že se operace musí v budoucnosti zopakovat.

pocení
Natrvalo se nadměrného pocení zbavíte pouze chirurgickým zákrokem. Počítejte ale s vedlejšími účinky

Jak na pot

Nadměrné pocení můžeme odstranit různými způsoby. O tom, který je pro vás ten nejvhodnější by měl rozhodnout váš lékař. Vzhledem k tomu, že některé metody mají i své vedlejší účinky, je nutno vzít při léčbě v potaz i její dopad na sociální a profesní život. Co nám jsou tedy lékaři schopni nabídnout? 

V prvé řadě se jedná o injekce botulotoxinu typu A, což je neurotoxin, který zablokuje tvorbu potu v potních žlázkách. Aplikuje se pomocí velmi tenké inzulinové jehly, vpichy jsou umístěny blízko sebe přímo do kůže postiženého místa v podobě pupínků jako je tomu po komářím píchnutí. Místo se předtím znecitliví anestetickou mastí. Pocení pak zpravidla ustupuje do dvou až třeí dnů od zákroku a obvykle vydrží zhruba 6-8 měsíců. Metabolizací botulotoxinu účinek postupně zeslabuje až zcela zmizí. Kůru lze kdykoliv znovu opakovat.

Lokální (místní) léčba: U slabší hyperhidrózy lze produkci  potu snížit za pomoci lokálních antiperspirantů s 12-20% obsahem chloridu hlinitého. Takový druh antiperspirantu dočasně blokuje kanály potních žlázek. Při opakovaném používání však může dojít k alergickým kožním reakcím nebo svědění.

Léky podávané ústy: Jedná se o léky patřící do skupiny anticholinergik, které brání stimulaci potních žláz. Mívají však vedlejší účinky, jako je nevolnost, zmatenost, únava a poruchy zraku. 

Iontoforéza: Uněkterých pacientů lze omezit tvorbu potu také přívodem nízkého proudu. Ruce či plosky nohou jsou při tomto postupu umístěny do nádob s vlhkým prostředím do nichž je následně přiváděn proud z bateriového přístroje.

Chirurgický zákrok: Tento postup se používá jen u takových jedinců, u nichž nezabrala žádná z výše uvedených léčebných metod, a kterým hyperhidróza doopravdy výrazně zhoršuje kvalitu života. K dispozici jsou dva druhy chirurgických postupů: odstranění potních žlázek či endoskopická transtorakální sympatektomie.

Brno, Jihomoravský kraj
MUDr. Petr Havránek
Havířov, Moravskoslezský kraj
Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.