Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Jaký je rozdíl mezi laserovou liposukcí a klasickou liposukcí

Jaký je rozdíl mezi laserovou liposukcí a klasickou liposukcí
Přední plastický chirurg s dlouholetou praxí u nás i v zahraničí. Působí jako přednosta Kliniky plastické chirurgie FN Na Bulovce a 1. LF UK a jako vedoucí Subkatedry plastické chirurgie IPVZ v Praze.
Vytvořeno: 3. 1. 2022 · Aktualizováno: 5. 1. 2022
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Liposukce je v poslední době stále žádanějším zákrokem. Současná estetická chirurgie nabízí nejen klasickou liposukci, ale také moderní formy, které přinášejí lepší výsledek při stejné operační zátěži a rekonvalescenci. Jednou z nich je i laserová liposukce. V čem se liší od klasické liposukce, pro koho je vhodná a kdo ji naopak nemůže podstoupit?

Porovnání laserové liposukce versus klasická liposukce

Hlavní výhody laserové liposukce

Na rozdíl od klasické liposukce moderní laserová liposukce efektivněji rozruší a odsaje tukovou tkáň a výhodou laseru je především to, že dochází také ke stažení a zpevnění kůže.

Po laserové liposukci může dojít ke zlepšení celulitidy výrazněji než u klasické liposukce, kůže se stáhne a nastává podstatně menší riziko povolení kůže a vzniku kožních převisů s nutností následné chirurgické korekce. Samozřejmě, jako u všech výkonů estetické chirurgie, záleží také hodně na vrozených vlastnostech kůže, na jejím stavu a eventuálně na jejím předoperačním přebytku a povolení.

Pro koho je vhodná laserová liposukce

Laserová liposukce je vhodnou metodou v podstatě u všech klientů, u kterých je liposukce indikována. Vždy je důležité, aby lékař zvolil správnou metodu a je proto nutné před operací vše podrobně zkonzultovat. Také je potřebné si ujasnit, co od operace očekáváte.

Laserová liposukce je výhodnější u všech klientů, protože laser působí na tuk i kůži a přinese větší efekt liposukce a také menší riziko povolení kůže, kožních přebytků a převisů. Po výkonu je tedy větší pravděpodobnost úpravy celulitidy a také menší riziko vzniku nerovností a kožních přebytků.

Tím se laserová liposukce liší od klasické liposukce, kde v důsledku chybění efektu laseru při odsátí většího množství tuku může po operaci zůstat povolená kůže. To s sebou nese riziko horšího výsledku a v některých případech je pak povolenou kůži nutné chirurgicky odstranit za cenu jizev.

Zeptali jsme MUDr. Martina Molitora, Ph.D., MBA: „Pro koho není laserová liposukce vhodná? Jaké jsou kontraindikace a jsou nějaké, které umožní klientovi klasickou liposukci a laserovou liposukci ne?“

Co se týče kontraindikací výkonu, tedy stavů, kdy výkon nelze provést, pak jak laserovou tak i klasickou liposukci je možné provést prakticky u všech klientů, u kterých to umožňuje celkový zdravotní stav a mají přebytky tukové tkáně vhodné k odsátí. Laserová liposukce má ale výhodu v tom, že lze očekávat lepší výsledek ve všech případech a také ji lze provést i u klientů s větší tukovou vrstvou a volnější kůží s menším rizikem viditelných nerovností a poklesu kůže.

liposukce
Připraveno k liposukci po napuštění tumescentním roztokem
Esthetic Medical
Praha, Praha (kraj)
Kladno, Středočeský kraj

Jak probíhá liposukce

Jak klasická, tak i laserová liposukce se provádí v lokální nebo celkové anestézii, což je podmíněno především rozsahem liposukce, tedy velikosti plochy určené k liposukci. Chirurg pro odsátí tuku potřebuje malý vpich o velikosti několika milimetrů, který zanechává většinou jemnou tečkovitou jizvičku velikosti do 5 mm.

Každý výkon začíná předoperační přípravou. Doporučujeme před výkonem celotělovou sprchu dezinfekčním šampónem. Klient pak většinou dostane premedikaci ke zklidnění a preventivně antibiotika, která minimalizují riziko vzniku zánětu v operované oblasti.

Poté se operační pole připraví k výkonu, tedy kůže se potře dezinfekčním roztokem a okolí operačního pole se zabalí do sterilních roušek. Pak se ošetřovaná oblast napustí tzv. tumescentním roztokem, který obsahuje léky proti bolesti a léky minimalizující vznik modřin – tomuto procesu se říká tumescence. Poté se přistupuje k vlastní liposukci.

Liposukce trvá dle rozsahu od 30 minut (podbradek) až po několik hodin v případě, kdy se odsává více větších ploch (břicho, boky, zevní a vnitřní stehna, kolena apod.). Laserová liposukce může dle typu použitého laseru trvat o něco déle. Existují totiž přístroje, kde se laser aplikuje spolu i s odsáváním tuku, nebo se liposukce a laser aplikují odděleně a v tomto případě trvá výkon déle. Pokud se laser aplikuje samostatně, může se aplikovat před liposukcí, po ní nebo před i po liposukci, aby se maximalizoval efekt laseru na kůži. Rozhodnutí o postupu je individuální a záleží zejména na množství odsávaného tuku a stupni povolení kůže.

U každé liposukce se odsává tuk nejlépe tenkými kanylami, aby byly co nejmenší jizvičky, které jsou napojené na přístroj generující podtlak, a odsátý tuk se shromažďuje ve sběrné nádobě s měřící škálou, čím kontrolujeme množství odsátého tuku. Operatér se snaží odsávat tuk z co nejméně operačních přístupů, a v místech, kde se drobné jizvičky dobře maskují, tedy pupek, vrásky, záhyby apod.

Na závěr se operační pole znova očistí dezinfekcí a drobné ranky se buď nechají bez šití, nebo se drobné kožní řezy sešijí. Ranky se pak sterilně překryjí, aplikují se sací podložky a na operovanou plochu se navlékne speciální kompresní liposukční prádlo.

Zeptali jsme se MUDr. Martina Molitora, Ph.D., MBA: „Jak probíhá klasická liposukce? Jde pouze o odsávání tuku? Jak se naruší tukové buňky, aby bylo možné je odsát?“

Klasická liposukce na rozdíl od laserové neaplikuje laser, co v některých případech může trochu zkrátit výkon. U klasické liposukce a také u všech liposukcí se tuková tkáň narušuje mechanicky, pohybem speciální kanyly uvnitř tuku. U laserové liposukce je tuk narušen ještě působením laseru, čím je liposukce efektivnější.

Množství odebraného tuku

U liposukce lze odebrat tuk od několika mililitrů z velmi malých oblastí (např. podbradek), až po několik litrů (např. břicho, stehna apod.). Cílem liposukce ale není odsát co největší množství tuku, cílem je odstranění nevzhledných přebytků tuku s úpravou a harmonizací kontury těla.

Při liposukci někdy odebereme u malé oblasti 250 ml tuku, které odpovídá kostce másla, což je poměrně hodně. Dost často se odsává kolem dvou litrů, ale lze odstranit 6 i více litrů tuku. Není tak důležité, kolik se odsaje, ale co zůstane, a jak to vypadá.“ Říká MUDr. Martin Molitor, Ph.D., MBA.

liposukce
Liposukce jemnou liposukční kanylou (MUDr. Martin Molitor, Ph.D., MBA)

Z jakých partií lze tuk odsát

Tuk lze odsát téměř ze všech požadovaných partií, vždy ale musíme dbát na bezpečnost výkonu, zejména abychom liposukcí nepoškodili důležité struktury jako nervy, cévy apod. Proto je někde liposukce poměrně rychlý a bezpečný výkon, jinde musíme být opatrní. Nejčastěji se odstraňuje tuk z břicha, boků, hýždí, stehen, paží a podbradku, méně často z oblastí kolenou, zad, lýtek apod.

Rekonvalescence: laserová liposukce versus klasická liposukce

Klasická i laserová liposukce se dají udělat u všech klientů a ze všech oblastí, laserová má výhodu větší efektivity a zpevnění kůže. Pooperační režim je proto také velmi podobný. U rekonvalescence záleží hlavně na tom, jak pooperační období individuálně snáší klient, a jak rozsáhlá byla liposukce. Samozřejmě čím víc oblastí se současně odsává, tím náročnější je rekonvalescence.

Hospitalizace

Pokud je liposukce, klasická nebo laserová, v lokální anestézii, klient může ihned po zákroku odejít domů s adekvátním vybavením a poučením. V případě celkové anestézie je nutná jednodenní hospitalizace.

Bolest

Vnímání bolesti je u klientů zcela individuální, a proto je jenom těžko srovnávat pooperační bolest mezi různými typy liposukcí a mezi různými klienty. Samotný výkon je nebolestivý, pokud je v celkové anestézii, nebo pokud je lokální anestézie provedena kvalitně. Po operaci většina klientů uvádí, že u laserové liposukce vnímali pouze malou bolest.

Pracovní neschopnost

Po liposukci se k normálnímu režimu vrací klient přibližně po dvou dnech, kdy může začít chodit do práce apod. Důležité jenom je, aby se klient cítil dobře, aby měl pečlivě naložený liposukční návlek a aby se nepohyboval ve špinavém, prašném prostředí. Zejména u liposukcí malého rozsahu je normální režim možný hned druhý den, často tak odpadá nutnost pracovní neschopnosti.

Otoky

U všech liposukcí mohou být po operaci přítomné i rozsáhlé otoky, vzhledem k tomu, že laserová liposukce je efektivnější než klasická liposukce, otoky mohou být menší než u liposukce klasické.

Modřiny

U laserové liposukce je riziko vzniku modřin o něco menší než u liposukce klasické. Modřiny postupně mizí, jejich vstřebávání lze urychlit užíváním speciálních krémů (např. heparoid, hirudoid, lioton apod.) a léků (např, wobenzym, phlogenzym, aescin apod.).

Jizvičky

Jizvičky po liposukci jsou velmi malé a jemné. Jako ostatní jizvy je potřeba chránit je před vlivem slunce krémem s vysokým UV faktorem (nad 50) několik měsíců, dokud nevyblednou. Také je dobré jizvičky promazávat jemným mastným krémem a masírovat dle poučení.

Koupání

Koupání, nebo spíše sprchování je možné ihned po výkonu, je to dokonce vhodné kvůli udržování osobní hygieny. Koupání v bazénu a v přírodě je možné až po zahojení ranek, co trvá přibližně 14 dnů.

Kompresní prádlo

U jakékoliv liposukce je nutné nosit liposukční kompresní prádlo. Délka nošení se liší dle odsáté oblasti, preferencí operatéra a také dle individuálních možností jednotlivých klientů. Návlek je u liposukce velmi důležitý, pokud se nenosí dostatečně dlouho, nebo se nosí nesprávně naložen, výsledek liposukce může být podstatně horší.

Sport

Podobně jako u práce, lze se sportováním začít velice brzy, i několik dnů po výkonu. Znova je důležité, aby se klient cítil dobře, aby měl pečlivě naložený liposukční návlek a aby se nepohyboval ve špinavém, prašném prostředí. Odsávané oblasti mohou několik týdnů při pohybech pobolívat, proto se doporučuje provádět sporty, u kterých se odsávané plochy moc nezatěžují.

Efekt po laserové liposukci

Pooperační období, tedy období, kdy výsledek tzv. dozrává (vstřebávají se modřina, otoky, přebytečné jizvy, kůže se přizpůsobuje a stahuje) trvá několik týdnů, proto konečný efekt by se neměl hodnotit dříve, než po 6 měsících. Laserová liposukce vzhledem ke svým výhodám má efekt výraznější, než liposukce klasická.

Efekt liposukce je trvalý, tuk byl z těla navždy odstraněn. Pokud ale klient výrazně přibere na hmotnosti, přibere i na místech, kde byla provedena liposukce, ale v těchto oblastech přibírá méně než na místech, kde liposukce provedena nebyla. Proto klienti často uvádí, že se jim tuk začal ukládat na jiná místa. Znovu ale zdůrazňujeme, že je to jenom v případě, kdy dojde k výraznému přibývání na váze.

MUDr. Martin Molitor, Ph.D., MBA
MUDr. Martin Molitor, Ph.D., MBA

Cena laserové liposukce a klasické liposukce

Zeptali jsme se MUDr. Martina Molitora, Ph.D., MBA: „Jaký je cenový rozdíl mezi klasickou liposukcí a laserovou liposukcí?“

Cena laserové liposukce je vyšší než cena klasické liposukce. Do ceny výkonu se samozřejmě promítají veškeré zvýšené náklady. Nejvýraznější náklady jsou laserový přístroj, který je poměrně drahý, náklady na jeho pravidelný servis a také náklady na úpravy operačního sálu pro práci s laserem. Na rozdílnou cenu má vliv i fakt, že je k výkonu nutná laserová sonda – skleněné světlo-vodivé vlákno a sterilní návlek na vlákno.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.