Rozštěp patra je vývojová vada, která se na první pohled vyznačuje otvorem v horní části ústní dutiny, kde je za normálních okolností přítomna tkáň.
Léčba rozštěpu - před a po operaci
Podle Americké akademie plastické a rekonstrukční chirurgie normálně vyvinuté patro odděluje ústní dutinu od nosní dutiny a má tři vrstvy. Tvrdé patro není pohyblivé, zatímco měkké patro se pohybuje a plní velmi důležitou funkci, jelikož uzavírá nos a zabraňuje pronikání potravy do nosu. Při rozštěpu patra existuje nejen defekt, který spojuje dutinu nosní s dutinou ústní, ale měkké patro je navíc krátké a svaly v této oblasti jsou špatně umístěny. Cílem léčby je uzavření rozštěpu chirurgicky.
Příčiny vzniku rozštěpu jsou různé, ale většinou se jedná o kombinaci genetických a vnějších faktorů, které ve většině případů nejsou nijak ovlivnitelné.
Podle Ministerstva zdravotnictví ČR existují tři typy rozštěpu patra:
Ultrazvuk dokáže odhalit rozštěp rtu, proto by ženy v těhotenství měly podstoupit ultrazvukové vyšetření ve 2. trimestru. Rozštěp patra však není možné diagnostikovat.
Rozštěp patra patří společně s rozštěpem rtu mezi nejčastější vývojové vady na světě. Rozštěp patra může vzniknout jak sám o sobě, tak společně s rozštěpem rtu. Závažnost této rozštěpové vady může být různá, stejně tak se může lišit její vznik na jedné či obou stranách úst. K léčbě rozštěpu rtu se využívá odbornosti jak plastické chirurgie, tak dalších nápomocných lékařských oborů.
Léčba rozštěpu patra je dlouhodobého charakteru.
Léčba rozštěpu patra je dlouhodobého charakteru a má několik fází. Začíná již od narození, konkrétně v 9. měsíci (a dále), kdy podle FNKV může dojít k první operaci u miminka s rozštěpem. Jedná se o náročnější zákrok, než je operace rozštěpu rtu a dítě obvykle zůstává 5-8 dní v nemocnici. Hlavním cílem brzkého uzávěru patra je především možnost správného nácviku řeči v pozdějším věku dítěte.
Dalším krokem může být korekce jizev či tvaru nosu, které jsou již individuálního charakteru.
Tyto sekundární zákroky se obvykle provádějí během předškolního věku, v průběhu dospívání a mohou trvat až do dospělosti.
Je důležité zmínit, že na komplexní léčbě rozštěpu patra se nepodílí pouze odborníci plastické chirurgie, ale též pediatrie, ortodoncie, stomatologie, logopedie, foniatrie, genetiky, a dalších.
Před zákrokem s vámi lékař probere očekávané výsledky zákroku a možná rizika.
Americká asociace plastických chirurgů uvádí, že během první konzultace týkající se operace rozštěpu dítěte se budete s plastickým chirurgem zabývat následujícími tématy:
Před operací rozštěpu patra s vámi váš plastický chirurg probere zejména:
Operace rozštěpu patra se provádí v celkové anestezii.
Operace rozštěpu patra se obvykle provádí v celkové anestezii a trvá 2-4 hodiny. Podle Americké asociace plastických chirurgů spočívá oprava rozštěpu patra v pečlivém přemístění tkáně a svalů a vytvoření patra v ústní dutině.
Řezy se provádějí na obou stranách rozštěpu a jsou použity speciální “flap” techniky k přemístění tkání tvrdého a měkkého patra. To zahrnuje i přemístění měkkých svalů patra používaných v řeči.
Uzávěr rozštěpu obecně poskytuje pacientovi dostatečnou délku patra tak, aby mohl být normálně krmen, rostly jeho tkáně a rozvíjela se jeho řeč.
Operace rozštěpu patra
Americká asociace plastických chirurgů uvádí, že po operaci mohou být umístěny obvazy vně ústní dutiny dítěte.
Pooperační péče spočívá v dodržování následujících pokynů.
Po zákroku je pacient obvykle na tekuté stravě podávané buď stříkačkou nebo speciálním šálkem k ochraně patra. Ruce dítěte by se neměly dotýkat úst. Na kontrolní prohlídce je poté zhodnocen výsledek operace. V některých případech nemusí být oprava zcela úspěšná, jelikož dojde k tvorbě píštěle mezi nosem a ústy, což může vyžadovat následný chirurgický zákrok.
Operace rozštěpu patra zlepšuje kvalitu života dítěte.
Výsledky operace rozštěpu patra zlepšují kvalitu života dítěte v mnoha oblastech, týkajících se dýchání, přijímání potravy a řeči. Portál Kids Health uvádí, že většina pacientů s rozštěpem patra je léčena úspěšně a bez přetrvávajících problémů.
Podle Americké akademie plastické a rekonstrukční chirurgie potenciální problémy spojené s rozštěpem patra nekončí po úspěšné operaci, je důležité dlouhodobě sledovat stav pacienta a řešit případné obtíže spojené se sluchem, mluvou, růstem zubů či vzhledem, které mohou časem nastat. Například finální korekce v oblasti nosu a obličeje jsou nejvhodnější v období dospívání.
Pooperační komplikace zahrnují například infekci nebo špatné hojení.
Americká asociace plastických chirurgů uvádí následující komplikace, které mohou nastat po operaci rozštěpu patra:
American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery (AAFPRS). 2019. Cleft Lip & Palate Repair. [online] Available at: <https://www.aafprs.org/A/RE1.aspx> [Accessed 9 August 2020].
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. 2020. Rozštěpy-Informace Pro Rodiče. [online] Available at: <https://www.fnkv.cz/rozstepy-informace-pro-rodice.php> [Accessed 9 August 2020].
Ministerstvo zdravotnictví České republiky. 2020. Rozštěpy Rtu A Patra. [online] Available at: <https://www.nzip.cz/clanek/644-rozstepy-rtu-a-patra> [Accessed 9 August 2020].
KidsHealth. 2019. Cleft Palate. [online] Available at: <https://kidshealth.org/en/parents/cleft-palate.html> [Accessed 9 August 2020].
American Society of Plastic Surgeons. 2020. Cleft Lip And Palate Repair. [online] Available at: <https://www.plasticsurgery.org/reconstructive-procedures/cleft-lip-and-palate-repair/procedure> [Accessed 9 August 2020].