Rozštěp patra – léčba

Rozštěpy patří mezi vrozené vady, způsobené poruchou srůstu obličejových výběžků během embryonálního vývoje obličeje. Rozštěp může zasahovat ret, patro, čelist nebo se jedná o kombinovanou vadu, kdy jsou zasaženy všechny tři části. Postižení může být jednostranné nebo oboustranné.

U novorozence se projeví kromě estetické nápadnosti hlavně problémy s příjmem potravy.

Léčba rozštěpových vad je dlouhodobá a spočívá v sérii zákroků, při kterých spolupracuje chirurg, stomatolog a zubní technik. Operace spočívá v sešití defektů a rekonstrukci postižených částí obličeje s následnou ortodontickou léčbou během vývoje chrupu. Při kombinované vadě se již v kojeneckém věku uzavírá rozštěp rtu, ve druhé fázi se operuje rozštěp patra a defekty čelisti.

Do doby nápravy defektu se používají speciální pomůcky, destičky atd., které brání průniku mléka do nosní dutiny při pití. Zároveň hrozí porucha vývoje řeči, neboť ke správné výslovnosti potřebujeme celistvé patro. Proto se později tyto vady řeší pomocí logopedických cvičení.

Publikováno: 28.11.2011

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Rozštěp patra – léčba - Novinky

O rozštěpu a faceliftu s odborníkem

MUDr. Jiří Borský Ph.D.

Kdy operovat rozštěp? Jaké existují možné korekce rozštěpu v dospělosti? O kolik vás udělá facelift mladší? Dá se kombinovat s...

Související recenze a zkušenosti

Rozštěp patra – léčba - Ceny

Rozštěp patra – léčba

100% spokojeno. 33 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní