Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Jak se snadno zbavíte chrápání? Pomocí laseru!

Jak se snadno zbavíte chrápání? Pomocí laseru!
Tato soukromá klinika nabízí širokou škálu estetických plastických operací. Své pracoviště má v Praze, Brně a Liberci. Postará se o vás špičkový tým odborníků.
Vytvořeno: 3. 6. 2013 · Aktualizováno: 3. 2. 2022

Ve většině případů se nejedná o zdravotní, ale „pouze“ o sociální a estetický problém. Chrápající člověk hlasitým pravidelným zvukem obtěžuje své okolí, svého partnera a v některých případech dokonce sám sebe budí. Podle neoficiálních odhadů se problém týká zhruba 40 procent mužské populace.

Toto tzv. běžné chrápání se významně liší od spánkového apnoického syndromu, který se vyskytuje jen asi u 4 % populace, ale představuje závažný zdravotní problém. Zatímco chrápání u primárních ronchopatů obtěžuje spíše okolí, nikoliv je samotné, a neznamená ohrožení zdravotního stavu, u apnoiků je chrápání nepravidelné, dýchání je často přerušované a dochází k zástavám dechu. Spánek tím pádem nejen že není osvěžující, ale dechové pauzy mohou vést ke vzniku závažných kardiovaskulárních a metabolických onemocnění. Péči o apnoiky lékaři přímo v Perfect Clinic nenabízí, ale pokud se během konzultace odborník přikloní k této vážnější diagnóze, předá klienta na specializované pracoviště.

„Laserové zákroky jsou určené pouze pro primární ronchopaty. Operaci předchází vždy konzultace a vyšetření ORL a také spánková monitorace, která bezpečně prokáže, že pacient netrpí spánkovým apnoickým syndromem," konstatuje specialista ORL a odborník na spánkovou medicínu Jan Kastner, který nově posílil tým lékařů Perfect Clinic.„Chrápání patří mezi poměrně výrazné estetické problémy, které se týkají opravdu velké části populace, až 40 procent mužů jím trpí. Proto jsme se rozhodli rozšířit nabídku zákroků na naší klinice právě o tuto velmi efektní laserovou operaci," uvedl Roman Kufa, plastický chirurg a vedoucí lékař Perfect Clinic.

laser
Zbavte se chrápání pomocí laseru

Prodloužené měkké patro, obezita, ale také alkohol...

Proč vlastně někteří jedinci chrápou a jiní naopak ne? Chrápání je zvukový fenomén, jenž vzniká při dýchání vibrací měkkých tkání hltanu, zejména pak měkkého patra a čípku (uvuly). Podle Jana Kastnera dochází ve spánku ke snížení napětí svalů, jež tvoří svalovou trubici, skrze kterou dýcháme. „Tím dochází i k povolení napětí svalů měkkého patra, které, pokud je například prodlouženo, se snáze rozkmitá, rozvibruje procházejícím proudem vzduchu a vede k typickému zvuku hlasitého chrápání," vysvětluje tento spánkový odborník z Perfect Clinic.

Obezita také negativně ovlivňuje vznik chrápání. Tuk v organismu se usazuje nejen na viditelných částech těla, ale i v celém našem organismu včetně hltanu. Tukem prostoupené stěny hltanu bývají méně pevné a umožňují tak snadnější vibrace, případně i kolabují. Tato překážka v dýchacích cestách způsobuje samotný vznik dechové zástavy ve spánku, tzv. apnoické pauzy. U obézních pacientů je tedy výrazně vyšší procento apnoiků, kteří by měli být léčeni primárně jinou metodou (přetlakový ventilátor, tzv. nCPAP). Prostou laserovou operací na měkkém patře by se u nich možná do jisté míry zmírnilo chrápání, ale zůstaly by apnoické pauzy, vyrobil by se tzv. tichý apnoik, který se i nadále ve spánku přidušuje. Z tohoto důvodu lékaři nechtějí operovat pacienty, jejichž BMI (Body Mass Index) překračuje hodnotu 30. Ovšem zřejmě každý z nás občas chrápe. Zpravidla za tím stojí aktuální zvýšená konzumace alkoholu. „Alkohol způsobuje nejen duševní relaxaci, ale i uvolnění napětí ve svalech, a to včetně oblasti hltanu, tím je umožněno snadnější rozvibrování měkkého patra při dýchání," popisuje specialista ORL Jan Kastner.

chrápání
Chrápání obtěžuje i vaše okolí

Až devadesátiprocentní efektivita zákroku

Laserová operace LAUP je celosvětově nejrozšířenějším a dlouhodobě nejefektivnějším zákrokem pro primární ronchopaty. „Vede k výraznému snížení intenzity či vymizení chrápání u 80 až 90 procent pacientů," konstatuje lékař. Zákrok spočívá v tom, že lékaři pomocí laseru odstraní nadbytečnou část měkkého patra. Zároveň laserovým paprskem provedou jakési nářezy v měkkém patře. „Tyto nářezy ve svém důsledku nejčastěji a nejintenzivněji vyztužují a zpevňují vibrující část dýchacích cest," vysvětluje spánkový odborník a navíc dodává: „Někdy se tento zákrok na měkkém patře kombinuje s operací nosu, například provádíme laserové ošetření zbytnělé nosní sliznice, anebo i operaci nosní přepážky."

Tato krátká operace bývá prováděna v lokální anestezii. Není nutná žádná hospitalizace a průběh zákroku bývá bezproblémový. Klient může hned po operaci odejít domů. Několik dnů po zákroku by však měl počítat s bolestí během polykání. Pocitově připomíná angínu. „Dobu tohoto omezení je možné odhadovat na 1 až 2 týdny, ale je to velmi individuální," dodává na závěr Jan Kastner.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.

Reklama

Také by vás mohlo zajímat...