Léčba chronické rýmy

Autor:

Rýma. Ucpaný nos, neustálé smrkání. Rýma z nachlazení naštěstí do několika dnů přejde. Co ale dělat, trvá-li rýma měsíce či roky?! Nemožnost nadechnout se nosem snižuje výkony sportovců, budí lidi ze spánku nebo způsobuje chrápání. Lze chronickou rýmu vůbec léčit? Léčit ji lze laserem.

V čem zákrok spočívá

Vždy zákroku musí předcházet důkladné vyšetření. Laserovým odpařením pojiva pod sliznicí nosní a následným hojením dojde k vytvoření prostoru v nose pro dýchání. Jedná se o nekrvavou proceduru. Oproti zastaralým metodám není třeba dutinu nosní následně ošetřovat a hlavně nedochází ke komplikacím ve smyslu tvorby strupů a krust v nose. Jedinečnost operace spočívá (narozdíl od ostatních metod) v minimálním nepohodlí.

Rýma má různé příčiny. Nejčastěji jde o zduření nosní sliznice. Chronickou rýmu v takovém případě jednoduše odstraníme laserem v místním umrtvení. Neméně často se setkáváme s polypy, které do té doby pacienti řešili pouze opakovanými zmírňujícími zákroky. Na dobrých pracovištích dokáží pod kontrolou špičkové endoskopické techniky toto nepříjemné recidivující onemocnění laserem odstranit.

Polypy lze laserem odstranit také. Stonání je obvykle velmi komfortní, laser je k nosní sliznici nesmírně šetrný. Léky proti bolesti nebo antibiotika jsou podávány jen vzácně.

Kdo je vhodným kandidátem

Vhodným kandidátem je každý, kdo má ucpaný nos. Rýma má samozřejmě i jiné projevy. Řešením pro pacienty trpící opakovanými záněty nosních dutin je opět endoskopická laserová operace. Mezi další projevy rýmy patří bolesti hlavy, ztráta čichu, zadní rýma, zatékání sekretu do krku. Obstrukce nosní může vést ke chrápání, poruchám spánku a snížení denní výkonnosti. Velmi často lidem z nosu jednoduše teče.

Před ošetřením

Každému zákroku musí předcházet vyšetření odborníkem ORL, který je zároveň chirurgem a má zkušenost nejen s laserovou, ale i jinou léčbou dlouhodobé rýmy. Jen tak je zaručena volba nejvhodnějšího postupu.

Průběh ošetření

Zákrok probíhá ambulantně a bezbolestně. Pacient leží a po umrtvení sliznice je zavedeno laserové vlákno. Odpařením pojiva pod sliznicí a následným hojením dojde k vytvoření prostoru v nose pro dýchání. Jedná se o nekrvavou proceduru. Po operaci má pacient pocit rýmy, nemá obvykle žádné bolesti a zákrok nevyžaduje ucpání nosu tampony. Druhý den se navrací do pracovního procesu. Oproti zastaralým metodám není třeba dutinu nosní následně ošetřovat a hlavně nedochází ke komplikacím ve smyslu tvorby strupů a krust v nose. Jedinečnost operace spočívá (narozdíl od ostatních metod) v minimálním nepohodlí. Konečný efekt hodnotíme po několika týdnech a je ve většině případů výborný.

Po ošetření

Pokud má pracoviště špičkovou laserovou techniku, pak může nabídnout příznivý pooperační průběh. Pacient se navrací do práce týž den, nebo den po zákroku. Na dobrých pracovištích indikaci k léčbě i vlastní operaci provádí vždy jeden a týž lékař. Je zajištěna také pooperační domácí péče včetně následných kontrol.

Konečný efekt zákroku

Konečný efekt, který hodnotíme až po několika týdnech, je ve většině případů velmi dobrý a dlouhodobý. Úspěšnost léčby je 90 %.

Aktualizováno: 6.4.2016

Související recenze a zkušenosti

Léčba chronické rýmy - Ceny

Ceny od 3 500 Kč
obvykle do 6 500 Kč
RVmedCentrum privátní klinika s.r.o.
Ceny od 3 500 Kč
obvykle do 6 500 Kč
MUDr. Radan Vidura, Ph.D. - RVmedCentrum
Ceny od 3 500 Kč
L centrum Pardubice
Ceny od 3 000 Kč
MUDr. Václav Pavelec Ph.D.
ESTETICUSTI s.r.o.
Ústí nad Labem
Ceny od 3 900 Kč
ESTETICUSTI s.r.o.

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní