Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 22. 4. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je to chronická rýma?
 • V čem spočívá konzervativní léčba chronické rýmy?
 • Jak vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak probíhá laserová léčba chronické rýmy?
 • Kdo je vhodným kandidátem
 • Průběh laserového zákroku
 • Po ošetření
 • Konečný efekt zákroku
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Rýma. Ucpaný nos, neustálé smrkání. Rýma z nachlazení naštěstí do několika dnů přejde. Co ale dělat, trvá-li rýma měsíce či roky? Nemožnost nadechnout se nosem nám v každodenním životě způsobuje mnoho problémů. Nejenže snižuje výkony sportovců, ale také budí lidi ze spánku nebo způsobuje chrápání. Lze chronickou rýmu vůbec léčit? Ano, léčit ji lze laserem.

Kromě neustále ucpaného nosu pacienty trápí i huhňání

Kromě neustále ucpaného nosu pacienty trápí i huhňání

Co je to chronická rýma?

Jednoduchá rýma je charakterizována zduřením nosní sliznice několikrát za den nebo v noci při spánku. Při chronické rýmě je však sliznice zduřená stále a nos je tak pořád ucpaný. K celkovému pocitu diskomfortu kromě nemožnosti dýchat nosem přispívá také huhňání pacienta. Mezi další obtíže spojené s chronickou rýmou patří bolesti hlavy, poruchy spánku, chrápání, syndrom spánkového apnoe, záněty v dutinách, podporuje vznik polypů a mnoho dalších problémů. Obtíže se časem dokonce mohou vystupňovat a může dojít ke ztrátě čichu, chuti anebo k chronickému zánětu průdušek a astmatu.

Chronická rýma může být zaměněna za alergickou rýmu, tu však může jistě odhalit jen vyšetření na alergologii. Symptomy alergické rýmy trvají pouze určitý časový úsek, na druhé straně chronická rýma je obvykle pozorovatelná po dobu delší než tři měsíce. Projevy alergie navíc probíhají i na jiných místech - kůže, spojivky očí nebo dýchací cesty.

Konzervativní léčba spočívá v nasazení vhodných léčebných přípravků

Konzervativní léčba spočívá v nasazení vhodných léčebných přípravků

V čem spočívá konzervativní léčba chronické rýmy?

Většina pacientů začíná řešit své symptomy chronické rýmy nejprve konzervativní neboli medikamentózní léčbou. Tato léčba spočívá v nasazení antihistaminik (v případě alergického původu chronické rýmy) a nosních kapek, v poslední době jsou oblíbené i kortikosteroidy ve spreji. Nosní sprej není vhodné používat dlouhodobě a je doporučováno jej střídat.

V případě, že konzervativní léčba selže, přichází na řadu léčba chirurgická. Jedná se o tzv. turbinoplastiku, prováděnou laserem či radiofrekvenčním přístrojem. V dalším textu se budeme věnovat právě metodě léčby chronické rýmy za pomoci laseru.

Výhodou je, pokud má specialista zkušenosti s více metodami léčby chronické rýmy

Výhodou je, pokud má specialista zkušenosti s více metodami léčby chronické rýmy

Jak vybrat vhodného lékaře?

V dnešní době nabízí možnost laserové léčby chronické rýmy velké množství lékařů a klinik. Jedná se o zákrok diodovým laserem, někdy také za pomoci radiofrekvenčního přístroje. Ujistěte se, že lékař, kterého se chystáte navštívit, má praxi a dobré reference jak v oblasti laserové léčby, tak i jiného způsobu řešení chronické rýmy. Můžete se pak spolehnout, že budete v dobrých rukou a že vám bude specialistou indikována ta nejvhodnější léčba.

Léčba chronické rýmy

Na první konzultaci s lékařem vás může čekat tzv. nosní test

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Jak uvádí MUDr. Václav Pavelec Ph.D., každému zákroku musí předcházet vyšetření odborníkem ORL, který je zároveň chirurgem a má zkušenost nejen s laserovou, ale i jinou léčbou dlouhodobé rýmy. Jen tak je zaručena volba nejvhodnějšího postupu. Některá pracoviště před indikací laserové léčby chronické rýmy provádějí takzvaný nosní test. Při něm je do obou nosních dírek vkládána vatička se speciální látkou, která je vevnitř ponechána 10 minut a posléze lékař sleduje, jak se změnilo pacientovo dýchání. Dle toho pak specialista určí, jestli je laserová léčba vhodným řešením pacientových obtíží.

V čem zákrok spočívá

Chronickou rýmu lze snadno odstranit laserem v místní anestezii

Jak probíhá laserová léčba chronické rýmy?

Vždy zákroku musí předcházet důkladné vyšetření. Laserovým odpařením pojiva pod sliznicí nosní a následným hojením dojde k vytvoření prostoru v nose pro dýchání, uvádí MUDr. Václav Pavelec Ph.D. Jedná se o nekrvavou proceduru. Oproti zastaralým metodám není třeba nosní dutiny následně ošetřovat a hlavně nedochází ke komplikacím ve smyslu tvorby strupů a krust v nose. Jedinečnost operace spočívá (narozdíl od ostatních metod) v minimálním nepohodlí.

Rýma má různé příčiny. Nejčastěji jde o zduření nosní sliznice. Chronickou rýmu v takovém případě jednoduše odstraníme laserem v místním umrtvení. Neméně často se setkáváme s polypy, které do té doby pacienti řešili pouze opakovanými zmírňujícími zákroky. Na dobrých pracovištích dokáží pod kontrolou špičkové endoskopické techniky toto nepříjemné recidivující onemocnění laserem odstranit.

Polypy lze laserem odstranit také. Stonání je obvykle velmi komfortní, laser je k nosní sliznici nesmírně šetrný. Léky proti bolesti nebo antibiotika jsou podávány jen vzácně.

Kdo je vhodným kandidátem

Vhodným kandidátem je každý, kdo má ucpaný nos

Kdo je vhodným kandidátem

Vhodným kandidátem je každý, kdo má ucpaný nos. Rýma má samozřejmě i jiné projevy. Řešením pro pacienty trpící opakovanými záněty nosních dutin je opět endoskopická laserová operace. Mezi další projevy rýmy patří bolesti hlavy, ztráta čichu, zadní rýma, zatékání sekretu do krku. Obstrukce nosní může vést ke chrápání, poruchám spánku a snížení denní výkonnosti. Velmi často lidem z nosu jednoduše teče.

Průběh laserového zákroku

Zákrok je jedinečný v tom, že pro pacienta představuje minimální nepohodlí

Průběh laserového zákroku

Zákrok probíhá ambulantně a bezbolestně. Pacient leží a po umrtvení sliznice je zavedeno laserové vlákno. Odpařením pojiva pod sliznicí a následným hojením dojde k vytvoření prostoru v nose pro dýchání. Jedná se o nekrvavou proceduru. Po operaci má pacient pocit rýmy, nemá obvykle žádné bolesti a zákrok nevyžaduje ucpání nosu tampony. Druhý den se navrací do pracovního procesu. Oproti zastaralým metodám není třeba dutinu nosní následně ošetřovat a hlavně nedochází ke komplikacím ve smyslu tvorby strupů a krust v nose, jak uvádí MUDr. Václav Pavelec Ph.D. Jedinečnost operace spočívá (narozdíl od ostatních metod) v minimálním nepohodlí. Konečný efekt hodnotíme po několika týdnech a je ve většině případů výborný.

Po ošetření

Moderní laserová pracoviště nabízí příznivý pooperační průběh

Po ošetření

Několik dnů po zákroku pacienty obvykle provází ztížené dýchání, které je způsobené dočasným zduřením nosní sliznice. To však po zahojení kompletně vymizí.

Pokud má pracoviště špičkovou laserovou techniku, pak může nabídnout příznivý pooperační průběh. Pacient se navrací do práce týž den, nebo den po zákroku. Na dobrých pracovištích indikaci k léčbě i vlastní operaci provádí vždy jeden a týž lékař. Je zajištěna také pooperační domácí péče včetně následných kontrol.

Konečný efekt zákroku

Konečný efekt zákroku je velmi dobrý a dlouhodobý

Konečný efekt zákroku

Konečný efekt, který hodnotíme až po zhruba čtyřech týdnech, je ve většině případů velmi dobrý a dlouhodobý. Podle MUDr. Václava Pavelce Ph.D. je úspěšnost laserové léčby chronické rýmy až 90 procent.

Obvykle je dostatečný jeden laserový zákrok, jen v některých případech je ho potřeba zopakovat pro plnou korekci dvakrát nebo třikrát.

Časté otázky

 • Je zákrok bolestivý? Zákrok probíhá v rámci lokální anestezie, mírnou až střední bolest pacient pociťuje pouze po několik vteřin.
 • Kdy se budu moci vrátit do pracovního procesu? Výhodou laserového zákroku pro léčbu chronické rýmy je možnost velmi brzkého návratu do práce – buď ten samý den, nebo den po zákroku. Obličej pacienta ihned po zákroku  nenese žádné známky operace.
 • Jaké jsou příčiny vzniku chronické rýmy? Chronickou rýmu mohou způsobit například alergeny, neléčené infekce, prach, dále dlouhodobé užívání některých léků, hormonální dysbalance, opakovaná zanedbaná léčba akutní rýmy nebo hypertrofie sliznice.
 • Jak mohu rozpoznat alergickou rýmu od chronické? Alergickou rýmu s jistotou diagnostikuje váš alergolog za pomoci kožních testů. Alergická rýma trvá pouze určitý časový úsek, zatímco chronická působí obtíže tři měsíce a déle.
 • Jaká je úspěšnost léčby? Úspěšnost je obecně velmi vysoká, dosahuje až 90 %. Jen v některých případech je nutno zákrok opakovat

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."