Jednoduchá rýma je charakterizována zduřením nosní sliznice několikrát za den nebo v noci při spánku. Při chronické rýmě je však sliznice zduřená stále a nos je tak pořád ucpaný. K celkovému pocitu diskomfortu kromě nemožnosti dýchat nosem přispívá také huhňání pacienta. Mezi další obtíže spojené s chronickou rýmou patří bolesti hlavy, poruchy spánku, chrápání, syndrom spánkového apnoe, záněty v dutinách, podporuje vznik polypů a mnoho dalších problémů. Obtíže se časem dokonce mohou vystupňovat a může dojít ke ztrátě čichu, chuti anebo k chronickému zánětu průdušek a astmatu.
Kromě neustále ucpaného nosu pacienty trápí i huhňání
Rýma. Ucpaný nos, neustálé smrkání. Rýma z nachlazení naštěstí do několika dnů přejde. Co ale dělat, trvá-li rýma měsíce či roky? Nemožnost nadechnout se nosem nám v každodenním životě způsobuje mnoho problémů. Nejenže snižuje výkony sportovců, ale také budí lidi ze spánku nebo způsobuje chrápání.
Chronická rýma může být zaměněna za alergickou rýmu, tu však může jistě odhalit jen vyšetření na alergologii. Symptomy alergické rýmy trvají pouze určitý časový úsek, na druhé straně chronická rýma je obvykle pozorovatelná po dobu delší než tři měsíce. Projevy alergie navíc probíhají i na jiných místech – kůže, spojivky očí nebo dýchací cesty.
Konzervativní léčba spočívá v nasazení vhodných léčebných přípravků
Většina pacientů začíná řešit své symptomy chronické rýmy nejprve konzervativní neboli medikamentózní léčbou. Tato léčba spočívá v nasazení antihistaminik (v případě alergického původu chronické rýmy) a nosních kapek, v poslední době jsou oblíbené i kortikosteroidy ve spreji. Nosní sprej není vhodné používat dlouhodobě a je doporučováno jej střídat.
V případě, že konzervativní léčba selže, přichází na řadu léčba chirurgická. Jedná se o tzv. turbinoplastiku, prováděnou laserem či radiofrekvenčním přístrojem. V dalším textu se budeme věnovat právě metodě léčby chronické rýmy za pomoci laseru.
Výhodou je, pokud má specialista zkušenosti s více metodami léčby chronické rýmy
V dnešní době nabízí možnost laserové léčby chronické rýmy velké množství lékařů a klinik. Jedná se o zákrok diodovým laserem, někdy také za pomoci radiofrekvenčního přístroje. Ujistěte se, že lékař, kterého se chystáte navštívit, má praxi a dobré reference jak v oblasti laserové léčby, tak i jiného způsobu řešení chronické rýmy. Můžete se pak spolehnout, že budete v dobrých rukou a že vám bude specialistou indikována ta nejvhodnější léčba.
Na první konzultaci s lékařem vás může čekat tzv. nosní test
Jak uvádí MUDr. Václav Pavelec Ph.D., každému zákroku musí předcházet vyšetření odborníkem ORL, který je zároveň chirurgem a má zkušenost nejen s laserovou, ale i jinou léčbou dlouhodobé rýmy. Jen tak je zaručena volba nejvhodnějšího postupu. Některá pracoviště před indikací laserové léčby chronické rýmy provádějí takzvaný nosní test. Při něm je do obou nosních dírek vkládána vatička se speciální látkou, která je vevnitř ponechána 10 minut a posléze lékař sleduje, jak se změnilo pacientovo dýchání. Dle toho pak specialista určí, jestli je laserová léčba vhodným řešením pacientových obtíží.
Chronickou rýmu lze snadno odstranit laserem v místní anestezii
Vždy zákroku musí předcházet důkladné vyšetření. Laserovým odpařením pojiva pod sliznicí nosní a následným hojením dojde k vytvoření prostoru v nose pro dýchání, uvádí MUDr. Václav Pavelec Ph.D. Jedná se o nekrvavou proceduru. Oproti zastaralým metodám není třeba nosní dutiny následně ošetřovat a hlavně nedochází ke komplikacím ve smyslu tvorby strupů a krust v nose. Jedinečnost operace spočívá (narozdíl od ostatních metod) v minimálním nepohodlí.
Rýma má různé příčiny. Nejčastěji jde o zduření nosní sliznice. Chronickou rýmu v takovém případě jednoduše odstraníme laserem v místním umrtvení. Neméně často se setkáváme s polypy, které do té doby pacienti řešili pouze opakovanými zmírňujícími zákroky. Na dobrých pracovištích dokáží pod kontrolou špičkové endoskopické techniky toto nepříjemné recidivující onemocnění laserem odstranit.
Polypy lze laserem odstranit také. Stonání je obvykle velmi komfortní, laser je k nosní sliznici nesmírně šetrný. Léky proti bolesti nebo antibiotika jsou podávány jen vzácně.
Vhodným kandidátem je každý, kdo má ucpaný nos
Vhodným kandidátem je každý, kdo má ucpaný nos. Rýma má samozřejmě i jiné projevy. Řešením pro pacienty trpící opakovanými záněty nosních dutin je opět endoskopická laserová operace. Mezi další projevy rýmy patří bolesti hlavy, ztráta čichu, zadní rýma, zatékání sekretu do krku. Obstrukce nosní může vést ke chrápání, poruchám spánku a snížení denní výkonnosti. Velmi často lidem z nosu jednoduše teče.
Zákrok je jedinečný v tom, že pro pacienta představuje minimální nepohodlí
Zákrok probíhá ambulantně a bezbolestně. Pacient leží a po umrtvení sliznice je zavedeno laserové vlákno. Odpařením pojiva pod sliznicí a následným hojením dojde k vytvoření prostoru v nose pro dýchání. Jedná se o nekrvavou proceduru. Po operaci má pacient pocit rýmy, nemá obvykle žádné bolesti a zákrok nevyžaduje ucpání nosu tampony. Druhý den se navrací do pracovního procesu. Oproti zastaralým metodám není třeba dutinu nosní následně ošetřovat a hlavně nedochází ke komplikacím ve smyslu tvorby strupů a krust v nose, jak uvádí MUDr. Václav Pavelec Ph.D. Jedinečnost operace spočívá (narozdíl od ostatních metod) v minimálním nepohodlí. Konečný efekt hodnotíme po několika týdnech a je ve většině případů výborný.
Moderní laserová pracoviště nabízí příznivý pooperační průběh
Několik dnů po zákroku pacienty obvykle provází ztížené dýchání, které je způsobené dočasným zduřením nosní sliznice. To však po zahojení kompletně vymizí.
Pokud má pracoviště špičkovou laserovou techniku, pak může nabídnout příznivý pooperační průběh. Pacient se navrací do práce týž den, nebo den po zákroku. Na dobrých pracovištích indikaci k léčbě i vlastní operaci provádí vždy jeden a týž lékař. Je zajištěna také pooperační domácí péče včetně následných kontrol.
Konečný efekt zákroku je velmi dobrý a dlouhodobý
Konečný efekt, který hodnotíme až po zhruba čtyřech týdnech, je ve většině případů velmi dobrý a dlouhodobý. Podle MUDr. Václava Pavelce Ph.D. je úspěšnost laserové léčby chronické rýmy až 90 procent.
Obvykle je dostatečný jeden laserový zákrok, jen v některých případech je ho potřeba zopakovat pro plnou korekci dvakrát nebo třikrát.
Lente Klinika. 2015. Laserová léčba chrápání. [online] Dostupné na: https://www.lente.cz/laserova-...
Asklepion. 2017. Léčba chronické rýmy. [online] Dostupné na: https://www.asklepion.cz/orl/l...
RVmed Centrum Privátní klinika s.r.o. 2016. Léčba chronické rýmy a ucpaného nosu - umíme vám pomoci. [online] Dostupné na: https://www.rvmedcentrum.cz/cl...