Léčba chronické rýmy

Stojí to za to
100 %
Stojí to za to
Na základě 5 příběhů
Průměrná cena
5.000 Kč
Průměrná cena
Podle 12 odborníků
  • Lokální anestezie
  • Nevyžaduje hospitalizaci
  • Délka zákroku méně než 1 hodina
  • Nevyžaduje klidový režim
  • Efekt viditelný po 1 měsíci
  • Trvalé výsledky

Co je to chronická rýma?

Jednoduchá rýma je charakterizována zduřením nosní sliznice několikrát za den nebo v noci při spánku. Při chronické rýmě je však sliznice zduřená stále a nos je tak pořád ucpaný. K celkovému pocitu diskomfortu kromě nemožnosti dýchat nosem přispívá také huhňání pacienta. Mezi další obtíže spojené s chronickou rýmou patří bolesti hlavy, poruchy spánku, chrápání, syndrom spánkového apnoe, záněty v dutinách, podporuje vznik polypů a mnoho dalších problémů. Obtíže se časem dokonce mohou vystupňovat a může dojít ke ztrátě čichu, chuti anebo k chronickému zánětu průdušek a astmatu.

Chronická, nebo alergická rýma?

Kromě neustále ucpaného nosu pacienty trápí i huhňání

Kromě neustále ucpaného nosu pacienty trápí i huhňání

Rýma. Ucpaný nos, neustálé smrkání. Rýma z nachlazení naštěstí do několika dnů přejde. Co ale dělat, trvá-li rýma měsíce či roky? Nemožnost nadechnout se nosem nám v každodenním životě způsobuje mnoho problémů. Nejenže snižuje výkony sportovců, ale také budí lidi ze spánku nebo způsobuje chrápání. 

Chronická rýma může být zaměněna za alergickou rýmu, tu však může jistě odhalit jen vyšetření na alergologii. Symptomy alergické rýmy trvají pouze určitý časový úsek, na druhé straně chronická rýma je obvykle pozorovatelná po dobu delší než tři měsíce. Projevy alergie navíc probíhají i na jiných místech – kůže, spojivky očí nebo dýchací cesty.

V čem spočívá konzervativní léčba chronické rýmy?

Konzervativní léčba spočívá v nasazení vhodných léčebných přípravků

Konzervativní léčba spočívá v nasazení vhodných léčebných přípravků

Většina pacientů začíná řešit své symptomy chronické rýmy nejprve konzervativní neboli medikamentózní léčbou. Tato léčba spočívá v nasazení antihistaminik (v případě alergického původu chronické rýmy) a nosních kapek, v poslední době jsou oblíbené i kortikosteroidy ve spreji. Nosní sprej není vhodné používat dlouhodobě a je doporučováno jej střídat.

V případě, že konzervativní léčba selže, přichází na řadu léčba chirurgická. Jedná se o tzv. turbinoplastiku, prováděnou laserem či radiofrekvenčním přístrojem. V dalším textu se budeme věnovat právě metodě léčby chronické rýmy za pomoci laseru.

Bibliografie

Lente Klinika. 2015. Laserová léčba chrápání. [online] Dostupné na: https://www.lente.cz/laserova-... [11. března 2021]

Asklepion. 2017. Léčba chronické rýmy. [online] Dostupné na: https://www.asklepion.cz/orl/l... [11. března 2021]

RVmed Centrum Privátní klinika s.r.o. 2016. Léčba chronické rýmy a ucpaného nosu - umíme vám pomoci. [online] Dostupné na: https://www.rvmedcentrum.cz/cl... [11. března 2021].

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."
Zobrazit lékaře